Eibar2009-10

Managers
    Nick Name Age Days Matches
ViaderoÁngel Eduardo Viadero Odriozola401-3636
MandiolaJavier Mandiola Alberdi5137-382
Club
    Nick Name Age Pos PM SM CM AM C Min
23
IruretaXabier Iruretagoiena Artzamendi23
262626011234040-23
3
KijeraGorka Kijera Salaberria23
353531003056611
19
AndrésAndrés González Cardero21
302825212479720
5
UrzelaiJon Urzelai Inza32
323131132836802
6
AñibarroJosé María Añibarro Astondoa30
303026012599620
17
LombrañaRoberto Lombraña Hompanera34
3029251225051420
21
ValínAlfonso Valín Gasamanes24
282724102409302
16
AltunaJon Altuna Mendizábal29
2822116019287013
11
SutilFrancisco Sutil Tirado25
373526203113808
9
ArruabarrenaMikel Arruabarrena Arambide26
3425119222311006
7
CodinaLluís Codina Codina36
311651521465100
Substitutes
    Nick Name Age Pos PM SM CM AM C Min
1
ZigorZigor Goikuria Garmendia30
121212026108020-11
8
Manu GarcíaManuel Alejandro García Sánchez23
35211414120741316
22
Nacho GarroIgnacio Garro Gómez de Carrero28
20178391273610
4
EtxanizJosu Etxaniz Irazabal24
20127891013500
14
CuevasRoberto Cuevas Martín28
2011191937801
12
Javi RosJavier Ros Añón19
169670977801
20
FaliRafael Brieva Primo26
1770101735612
10
Germán BeltránGermán Beltrán Juárez30
1440105404001
2
PietteSamuel Piette22
108721737310
10
Javi GómezFrancisco Javier Gómez Torrijos27
107131564101
30
Dani SalasDaniel Salas del Sar21
33101215200
29
Urko VeraUrko Vera Mateos22
32010132000
24
EgañaJosu Egaña Olano21
3102169100
18
OlaizolaAnder Olaizola Aguirre20
3003035000
25
VarelaJon Varela Prol20
1001036000
Has played in 1st division
Has played in 2nd division
Players from the youth team with a green shirt number
Number     Nick Pos PM SM CM AM RM C Min YC RD G Minutes/G GP GO GC W D L
23
Irureta
1
26262600112340400000231385
1
Zigor
1
1212120026108020000011615
3
Kijera
2
353531030305661130560001799
30
Dani Salas
2
3310212152000000111
4
Etxaniz
4
20127859101350000001055
19
Andrés
5
302825211247972000001479
5
Urzelai
4
323131103283680214180001688
6
Añibarro
4
303026021259962000001776
25
Varela
5
100100360000000001
2
Piette
5
10872017373100000712
12
Javi Ros
6
1696730977801977000655
16
Altuna
6
2822116110192870131480001666
24
Egaña
6
310211691000000111
17
Lombraña
6
3029251222505142000001488
21
Valín
6
282724130240930212040001648
8
Manu García
6
3521141461207413163450001799
22
Nacho Garro
6
2017838912736100010956
14
Cuevas
10
201119111937801937000983
7
Codina
10
3116515112146510000001867
10
Germán Beltrán
10
14401045404001404000932
18
Olaizola
10
300300350000000102
10
Javi Gómez
10
1071361564101564000325
29
Urko Vera
10
3201201320000000201
11
Sutil
10
373526290311380838930018910
9
Arruabarrena
9
3425119142223110063710001789
20
Fali
9
17701061735612367000935
1291144 3134 
Number     Nick Name Date of birth Place of Birth Province Pos
23
IruretaXabier Iruretagoiena Artzamendi21/03/1986BerriatuaVizcaya
1
1
ZigorZigor Goikuria Garmendia16/06/1979ArrigorriagaVizcaya
1
3
KijeraGorka Kijera Salaberria26/05/1986HernaniGuipúzcoa
2
30
Dani SalasDaniel Salas del Sar23/02/1988SevillaSevilla
2
4
EtxanizJosu Etxaniz Irazabal06/12/1985ElgetaGuipúzcoa
4
19
AndrésAndrés González Cardero02/03/1988BurgosBurgos
5
5
UrzelaiJon Urzelai Inza01/03/1977OñatiGuipúzcoa
4
6
AñibarroJosé María Añibarro Astondoa26/07/1979ZeberioVizcaya
4
25
VarelaJon Varela Prol18/04/1989EibarGuipúzcoa
5
2
PietteSamuel Piette29/04/1987Liège
5
12
Javi RosJavier Ros Añón16/02/1990TudelaNavarra
6
16
AltunaJon Altuna Mendizábal24/06/1980IbarraGuipúzcoa
6
24
EgañaJosu Egaña Olano13/09/1988DebaGuipúzcoa
6
17
LombrañaRoberto Lombraña Hompanera13/11/1975DurangoVizcaya
6
21
ValínAlfonso Valín Gasamanes06/05/1985PortugaleteVizcaya
6
8
Manu GarcíaManuel Alejandro García Sánchez26/04/1986Vitoria-GasteizÁlava
6
22
Nacho GarroIgnacio Garro Gómez de Carrero21/04/1981Vitoria-GasteizÁlava
6
14
CuevasRoberto Cuevas Martín30/01/1981AbadiñoVizcaya
10
7
CodinaLluís Codina Codina17/02/1973TaradellBarcelona
10
10
Germán BeltránGermán Beltrán Juárez26/10/1979AlcañizTeruel
10
18
OlaizolaAnder Olaizola Aguirre24/07/1989ZarautzGuipúzcoa
10
10
Javi GómezFrancisco Javier Gómez Torrijos23/07/1982CuencaCuenca
10
29
Urko VeraUrko Vera Mateos14/05/1987BarakaldoVizcaya
10
11
SutilFrancisco Sutil Tirado21/12/1984JaénJaén
10
9
ArruabarrenaMikel Arruabarrena Arambide09/02/1983TolosaGuipúzcoa
9
20
FaliRafael Brieva Primo18/09/1983SevillaSevilla
9
Complete Matches
Lineup Matches
Substitute Matches
Called up (without playing)
Yellows
Reds
Goal
Goals Penalty
Own goal

*It is automatically generated from the positions of the line-up, it is approximate and does not necessarily reflect the real one.

Coming
    Nick Name Age Pos Club from
KijeraGorka Kijera Salaberria23
Bilbao Athletic
AndrésAndrés González Cardero21
 
ValínAlfonso Valín Gasamanes24
Lemona
AltunaJon Altuna Mendizábal29
Granada
Manu GarcíaManuel Alejandro García Sánchez23
Real Unión
Nacho GarroIgnacio Garro Gómez de Carrero28
Alavés
CuevasRoberto Cuevas Martín28
Alavés
Javi RosJavier Ros Añón19
Real Sociedad
FaliRafael Brieva Primo26
Sevilla Atlético
PietteSamuel Piette22
Osasuna B
Javi GómezFrancisco Javier Gómez Torrijos27
Conquense
Dani SalasDaniel Salas del Sar21
Sevilla Atlético
Urko VeraUrko Vera Mateos22
 
EgañaJosu Egaña Olano21
 
Leaving
    Nick Name Age Pos Club to
Raúl GarcíaRaúl García Fernández33
Mirandés
AlañaAnder Alaña Puerta28
Alavés
Biel MedinaGabriel Medina Piris29
Gimnàstic de Tarragona
LarrazábalIbón Larrazábal Landa29
Sestao River
Natxo InsaIgnacio Insa Bohigues23
Villarreal B
YagüeAlbert Yagüe Jiménez24
Melilla
Carlos RubénCarlos Rubén Esteban Rodríguez26
Guijuelo
CasesJosé María Cases Hernández23
Valencia Mestalla
Iván RomeroIván Romero Mingo29
Racing de Ferrol
PampínRoberto Pampín López25
 
Álvaro MartínezÁlvaro Martínez Aginaga30
Barakaldo
ToqueroGaizka Toquero Pinedo25
Athletic Club
Carmelo YusteCarmelo Yuste Yuste25
Alcorcón
Markel RoblesMarkel Robles Zugadi30
Real Unión
TikoRoberto Martínez Rípodas33
 
López RekarteAitor López Rekarte34
 
CarlierRudy Carlier23
Racing de Ferrol
TxikiDavid Acaz Martínez34
 
Javi BallesterosJavier Ballesteros Tomás25
Puertollano
ÍsmodesDamián Diego Ísmodes Saravia20
 
Asier SánchezAsier Sánchez Gil23
 
GaraldeXabier Garalde Gorostola21
 
ArribasMikel Arribas Lozano20
 
IriondoAsier Iriondo Ibaibarriaga23
 
AbaroaMikel Abaroa Sesma21
 
Matches
DateCompetitionTypeHomeResultVisitor
26/08/2009King's CupRound 1Ponferradina1 - 1Eibar
30/08/2009LigaRound 1Eibar1 - 0Sestao River
06/09/2009LigaRound 2Mirandés1 - 1Eibar
13/09/2009LigaRound 3Eibar2 - 1Palencia
20/09/2009LigaRound 4Ponferradina1 - 0Eibar
23/09/2009LigaRound 5Eibar1 - 0Montañeros
27/09/2009LigaRound 6Celta de Vigo B1 - 0Eibar
04/10/2009LigaRound 7Eibar1 - 0Pontevedra
11/10/2009LigaRound 8Izarra1 - 2Eibar
18/10/2009LigaRound 9Eibar3 - 2Lemona
25/10/2009LigaRound 10Alavés0 - 1Eibar
01/11/2009LigaRound 11Eibar2 - 0Cultural Leonesa
08/11/2009LigaRound 12Guijuelo0 - 1Eibar
15/11/2009LigaRound 13Eibar2 - 0Zamora
22/11/2009LigaRound 14Racing de Ferrol1 - 1Eibar
29/11/2009LigaRound 15Eibar2 - 2SD Compostela
06/12/2009LigaRound 16Lugo3 - 0Eibar
12/12/2009LigaRound 17Osasuna B1 - 0Eibar
20/12/2009LigaRound 18Eibar1 - 0Barakaldo
02/01/2010LigaRound 19Bilbao Athletic0 - 1Eibar
09/01/2010LigaRound 20Sestao River0 - 0Eibar
17/01/2010LigaRound 21Eibar1 - 0Mirandés
24/01/2010LigaRound 22Palencia1 - 1Eibar
31/01/2010LigaRound 23Eibar2 - 2Ponferradina
07/02/2010LigaRound 24Montañeros1 - 1Eibar
14/02/2010LigaRound 25Eibar3 - 2Celta de Vigo B
21/02/2010LigaRound 26Pontevedra1 - 0Eibar
28/02/2010LigaRound 27Eibar2 - 1Izarra
06/03/2010LigaRound 28Lemona0 - 2Eibar
14/03/2010LigaRound 29Eibar1 - 2Alavés
21/03/2010LigaRound 30Cultural Leonesa2 - 1Eibar
27/03/2010LigaRound 31Eibar1 - 1Guijuelo
04/04/2010LigaRound 32Zamora3 - 1Eibar
10/04/2010LigaRound 33Eibar1 - 0Racing de Ferrol
14/04/2010LigaRound 34SD Compostela1 - 0Eibar
18/04/2010LigaRound 35Eibar2 - 2Lugo
25/04/2010LigaRound 36Eibar0 - 1Osasuna B
02/05/2010LigaRound 37Barakaldo0 - 1Eibar
09/05/2010LigaRound 38Eibar3 - 0Bilbao Athletic
16/05/2010Promotion to 2nd divisionRound of 8 (First Leg)Alcoyano0 - 0Eibar
23/05/2010Promotion to 2nd divisionRound of 8 (Second Leg)Eibar2 - 0Alcoyano
30/05/2010Promotion to 2nd divisionSemifinal (First Leg)Ontinyent2 - 1Eibar
06/06/2010Promotion to 2nd divisionSemifinal (Second Leg)Eibar0 - 1Ontinyent
Progress Liga
Records

Widest victory at home:

3 - 0 against Bilbao Athletic

Widest defeat at home:

1 - 2 against Alavés

Widest victory away:

0 - 2 against Lemona

Widest defeat away:

3 - 0 against Lugo

Longest winning run:

7 consecutive victories

Longest losing run:

2 consecutive defeats

Longest no losing run:

9 consecutive undefeats

Longest no winning run:

4 consecutive not victories

Longest drawing run:

3 consecutive draws

Longest no drawing run:

11 consecutive not drawing

Comments

Your message will only be viewn by the BDFutbol tema. For public messages log in
Last update: 21/05/2019
Notify error