2019-202009-101999-001989-901979-801969-701959-60 NorthSouth1949-50 NorthSouth1939-40 12345
2018-192008-091998-991988-891978-791968-691958-59 NorthSouth1948-49
2017-182007-081997-981987-881977-781967-68 NorthSouth1957-58 NorthSouth1947-48
2016-172006-071996-971986-871976-771966-67 NorthSouth1956-57 NorthSouth1946-47
2015-162005-061995-961985-861975-761965-66 NorthSouth1955-56 NorthSouth1945-461935-36 123
2014-152004-051994-951984-851974-751964-65 NorthSouth1954-55 NorthSouth1944-451934-35 123
2013-142003-041993-941983-841973-741963-64 NorthSouth1953-54 NorthSouth1943-441933-34
2012-132002-031992-931982-831972-731962-63 NorthSouth1952-53 NorthSouth1942-43 1231932-33
2011-122001-021991-921981-821971-721961-62 NorthSouth1951-52 NorthSouth1941-42 1231931-32
2010-112000-011990-911980-811970-711960-61 NorthSouth1950-51 NorthSouth1940-41 NorthSouth

prev UEFA Cup1999-00 next

Matches

Type Date Home Result Visitor
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/1999 Shakhtar Sileks
Qualifying Fase 1 (first leg) 11/08/1999 Helsinki Shirak
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Vojvodina Újpest
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Grazer AK
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Belshina Omonia
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Tulevik Club Brugge
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Kryvbas Shamkir
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Bodø/Glimt Vaduz
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Lantana Torpedo Kutaisi
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Riga Helsingborg
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Maccabi Tel Aviv Kaunas
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Gorica Inter Cardiff
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 VPS St. Johnstone
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Vllaznia Spartak Trnava
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Banants Hapoel Tel Aviv
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 BATE Borisov Lokomotiv Moskva
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Vardar Legia Warszawa
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Göteborg Cork City
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Inter Bratislava Bylis
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Mondercange Dinamo București
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Ferencváros Constructorul Chişinău
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Viking Principat
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Lyngby Birkirkara
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Sliema Wanderers Zurich
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Ankaragücü B36
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Grasshopper Bray
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Steaua București Levadia Maardu
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Olimpija Kareda
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Anderlecht Leiftur
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Hajduk Split Dudelange
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Cwmbran Town Celtic
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Portadown CSKA Sofia
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 KR Kilmarnock
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Liepājas Metalurgs Lech Poznań
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 APOEL Levski Sofia
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Neftçi Crvena Zvezda
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Sheriff Tiraspol Sigma Olomouc
Qualifying Fase 1 (first leg) 12/08/1999 Lokomotivi Tbilisi Linfield
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/1999 CSKA Sofia Portadown
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/1999 Shamkir Kryvbas
Qualifying Fase 1 (second leg) 25/08/1999 Lokomotiv Moskva BATE Borisov
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Birkirkara Lyngby
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Helsingborg Riga
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Spartak Trnava Vllaznia
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Cork City Göteborg
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Vaduz Bodø/Glimt
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Hapoel Tel Aviv Banants
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Omonia Belshina
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Zurich Sliema Wanderers
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Bylis Inter Bratislava
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 B36 Ankaragücü
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Leiftur Anderlecht
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Principat Viking
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Kilmarnock KR
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Celtic Cwmbran Town
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Inter Cardiff Gorica
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Club Brugge Tulevik
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Linfield Lokomotivi Tbilisi
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Bray Grasshopper
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Sigma Olomouc Sheriff Tiraspol
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Újpest Vojvodina
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Grazer AK
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Legia Warszawa Vardar
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Dudelange Hajduk Split
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 St. Johnstone VPS
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Lech Poznań Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Constructorul Chişinău Ferencváros
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Crvena Zvezda Neftçi
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Torpedo Kutaisi Lantana
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Kareda Olimpija
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Dinamo București Mondercange
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Shirak Helsinki
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Sileks Shakhtar
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Levski Sofia APOEL
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Kaunas Maccabi Tel Aviv
Qualifying Fase 1 (second leg) 26/08/1999 Levadia Maardu Steaua București
1/48 Final (first leg) 14/09/1999 Stabæk Deportivo de La Coruña
1/48 Final (first leg) 14/09/1999 Udinese Aalborg
1/48 Final (first leg) 14/09/1999 Partizan Leeds
1/48 Final (first leg) 14/09/1999 Crvena Zvezda Montpellier
1/48 Final (first leg) 14/09/1999 Steaua București Linz
1/48 Final (first leg) 14/09/1999 Wolfsburg Debrecen
1/48 Final (first leg) 15/09/1999 Helsinki Olympique Lyonnais
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Grazer AK Spartak Trnava
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Zurich Lierse
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Viking Sporting de Portugal
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Anderlecht Olimpija
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Omonia Juventus
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Aris Servette
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Lausanne Celta de Vigo
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Kaiserslautern Kilmarnock
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Ajax Banská Bystrica
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 MTK Budapest Fenerbahçe
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 AB Grasshopper
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Ionikos Nantes
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Celtic Hapoel Tel Aviv
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Monaco St. Johnstone
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Amica Wronki Brøndby
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 West Ham Osijek
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Tottenham Zimbru
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Beira-Mar Vitesse
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 CSKA Sofia Newcastle
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Hapoel Haifa Club Brugge
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Parma Kryvbas
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Teplice Ferencváros
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Benfica Dinamo București
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Torpedo Kutaisi AEK
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Gorica Panathinaikos
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Lokomotivi Tbilisi PAOK
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Vojvodina Slavia Praha
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Sigma Olomouc Mallorca
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Maccabi Tel Aviv Lens
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Skonto Widzew Łódź
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Hajduk Split Levski Sofia
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Zenit Bologna
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Bodø/Glimt Werder Bremen
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Lyngby Lokomotiv Moskva
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Roda Shakhtar
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Inter Bratislava Rapid Wien
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Anorthosis Legia Warszawa
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Lech Poznań Göteborg
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Helsingborg Karpaty
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Atlético de Madrid Ankaragücü
1/48 Final (first leg) 16/09/1999 Roma Vitória de Setúbal
1/48 Final (second leg) 28/09/1999 Linz Steaua București
1/48 Final (second leg) 28/09/1999 Debrecen Wolfsburg
1/48 Final (second leg) 28/09/1999 Montpellier Crvena Zvezda
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Lierse Zurich
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 PAOK Lokomotivi Tbilisi
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Olimpija Anderlecht
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Legia Warszawa Anorthosis
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Lens Maccabi Tel Aviv
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Dinamo București Benfica
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Fenerbahçe MTK Budapest
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Panathinaikos Gorica
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Banská Bystrica Ajax
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Rapid Wien Inter Bratislava
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Club Brugge Hapoel Haifa
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Werder Bremen Bodø/Glimt
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Juventus Omonia
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Göteborg Lech Poznań
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Servette Aris
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Aalborg Udinese
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Grasshopper AB
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Zimbru Tottenham
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Karpaty Helsingborg
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Hapoel Tel Aviv Celtic
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Nantes Ionikos
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Levski Sofia Hajduk Split
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 AEK Torpedo Kutaisi
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Slavia Praha Vojvodina
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Bologna Zenit
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Shakhtar Roda
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Lokomotiv Moskva Lyngby
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Kilmarnock Kaiserslautern
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Spartak Trnava Grazer AK
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 St. Johnstone Monaco
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Ferencváros Teplice
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Kryvbas Parma
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Widzew Łódź Skonto
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Newcastle CSKA Sofia
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Brøndby Amica Wronki
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Ankaragücü Atlético de Madrid
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Olympique Lyonnais Helsinki
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Celta de Vigo Lausanne
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Osijek West Ham
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Leeds Partizan
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Deportivo de La Coruña Stabæk
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Mallorca Sigma Olomouc
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Sporting de Portugal Viking
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Vitória de Setúbal Roma
1/48 Final (second leg) 30/09/1999 Vitesse Beira-Mar
1/24 Final (first leg) 19/10/1999 Deportivo de La Coruña Montpellier
1/24 Final (first leg) 19/10/1999 Udinese Legia Warszawa
1/24 Final (first leg) 19/10/1999 Aris Celta de Vigo
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Olympique Lyonnais Celtic
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Hapoel Haifa Ajax
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Teplice Mallorca
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Steaua București West Ham
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 PAOK Benfica
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Anderlecht Bologna
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 MTK Budapest AEK
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Parma Helsingborg
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Göteborg Roma
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Zurich Newcastle
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Grazer AK Panathinaikos
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Werder Bremen Viking
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Roda Wolfsburg
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Levski Sofia Juventus
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Leeds Lokomotiv Moskva
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Widzew Łódź Monaco
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Atlético de Madrid Amica Wronki
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Inter Bratislava Nantes
1/24 Final (first leg) 21/10/1999 Slavia Praha Grasshopper
1/24 Final (first leg) 28/10/1999 Tottenham Kaiserslautern
1/24 Final (first leg) 28/10/1999 Lens Vitesse
1/24 Final (second leg) 02/11/1999 Wolfsburg Roda
1/24 Final (second leg) 02/11/1999 AEK MTK Budapest
1/24 Final (second leg) 02/11/1999 Monaco Widzew Łódź
1/24 Final (second leg) 02/11/1999 Bologna Anderlecht
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Viking Werder Bremen
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Kaiserslautern Tottenham
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Benfica PAOK
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Roma Göteborg
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Celta de Vigo Aris
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Legia Warszawa Udinese
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Montpellier Deportivo de La Coruña
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Grasshopper Slavia Praha
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Mallorca Teplice
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Helsingborg Parma
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Lokomotiv Moskva Leeds
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Amica Wronki Atlético de Madrid
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Vitesse Lens
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Ajax Hapoel Haifa
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Nantes Inter Bratislava
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 West Ham Steaua București
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Newcastle Zurich
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Juventus Levski Sofia
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Panathinaikos Grazer AK
1/24 Final (second leg) 04/11/1999 Celtic Olympique Lyonnais
Round of 32 (first leg) 23/11/1999 Udinese Bayer Leverkusen
Round of 32 (first leg) 23/11/1999 AEK Monaco
Round of 32 (first leg) 23/11/1999 Wolfsburg Atlético de Madrid
Round of 32 (first leg) 23/11/1999 Bologna Galatasaray
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Roma Newcastle
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Olympiacos Juventus
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Lens Kaiserslautern
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Parma Sturm Graz
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Ajax Mallorca
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Arsenal Nantes
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Deportivo de La Coruña Panathinaikos
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Slavia Praha Steaua București
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Celta de Vigo Benfica
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Rangers Borussia Dortmund
Round of 32 (first leg) 25/11/1999 Olympique Lyonnais Werder Bremen
Round of 32 (first leg) 02/12/1999 Spartak Moskva Leeds
Round of 32 (second leg) 07/12/1999 Werder Bremen Olympique Lyonnais
Round of 32 (second leg) 07/12/1999 Juventus Olympiacos
Round of 32 (second leg) 07/12/1999 Borussia Dortmund Rangers
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Bayer Leverkusen Udinese
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Galatasaray Bologna
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Benfica Celta de Vigo
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Newcastle Roma
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Leeds Spartak Moskva
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Nantes Arsenal
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Kaiserslautern Lens
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Atlético de Madrid Wolfsburg
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Sturm Graz Parma
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Steaua București Slavia Praha
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Monaco AEK
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Panathinaikos Deportivo de La Coruña
Round of 32 (second leg) 09/12/1999 Mallorca Ajax
Round of 16 (first leg) 29/02/2000 Slavia Praha Udinese
Round of 16 (first leg) 29/02/2000 Parma Werder Bremen
Round of 16 (first leg) 02/03/2000 Mallorca Monaco
Round of 16 (first leg) 02/03/2000 Juventus Celta de Vigo
Round of 16 (first leg) 02/03/2000 Borussia Dortmund Galatasaray
Round of 16 (first leg) 02/03/2000 Atlético de Madrid Lens
Round of 16 (first leg) 02/03/2000 Arsenal Deportivo de La Coruña
Round of 16 (first leg) 02/03/2000 Roma Leeds
Round of 16 (second leg) 07/03/2000 Udinese Slavia Praha
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Galatasaray Borussia Dortmund
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Celta de Vigo Juventus
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Leeds Roma
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Lens Atlético de Madrid
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Deportivo de La Coruña Arsenal
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Werder Bremen Parma
Round of 16 (second leg) 09/03/2000 Monaco Mallorca
Round of 8 (first leg) 16/03/2000 Celta de Vigo Lens
Round of 8 (first leg) 16/03/2000 Leeds Slavia Praha
Round of 8 (first leg) 16/03/2000 Arsenal Werder Bremen
Round of 8 (first leg) 16/03/2000 Mallorca Galatasaray
Round of 8 (second leg) 23/03/2000 Slavia Praha Leeds
Round of 8 (second leg) 23/03/2000 Galatasaray Mallorca
Round of 8 (second leg) 23/03/2000 Werder Bremen Arsenal
Round of 8 (second leg) 23/03/2000 Lens Celta de Vigo
Semifinal (first leg) 06/04/2000 Galatasaray Leeds
Semifinal (first leg) 06/04/2000 Arsenal Lens
Semifinal (second leg) 20/04/2000 Leeds Galatasaray
Semifinal (second leg) 20/04/2000 Lens Arsenal
Final 17/05/2000 Galatasaray Arsenal

Top 10

  Name Club Pos Goals GoalsPM
Kovačević JuventusJuventus
101.25
Nouma LensLens
70.64
Hasselbaink Atlético de MadridAtlético de Madrid
71.00
Henry ArsenalArsenal
70.88
Di Vaio ParmaParma
70.88
McCarthy Celta de VigoCelta de Vigo
60.60
Rikhardur Dadason VikingViking
61.00
Hakan Şükür GalatasarayGalatasaray
60.67
Simone MonacoMonaco
50.71
Karpin Celta de VigoCelta de Vigo
50.50
  Name Club Pos Minutes
Martyn LeedsLeeds
1080
Warmuz LensLens
1080
Harte LeedsLeeds
1036
Kewell LeedsLeeds
1004
Brunel LensLens
991
Radebe LeedsLeeds
990
Nyarko LensLens
990
Kelly LeedsLeeds
990
Ismaël LensLens
990
Blanchard LensLens
990
  Name Club Pos Yellows
Rool LensLens
5
Márquez MonacoMonaco
5
Radebe LeedsLeeds
4
Nyarko LensLens
4
Håkan Mild GöteborgGöteborg
4
Bertotto UdineseUdinese
4
Bowyer LeedsLeeds
4
Predrag Pažin Levski SofiaLevski Sofia
3
Edi Bajrektarevic OlimpijaOlimpija
3
Giovanella Celta de VigoCelta de Vigo
3
  Name Club Pos Reds
David Dzhanelidze Lokomotivi TbilisiLokomotivi Tbilisi
1
Georgios Koltsidas ArisAris
1
Andre Flem StabækStabæk
1
Patrick De Napoli GrasshopperGrasshopper
1
Predrag Pažin Levski SofiaLevski Sofia
1
Bachini JuventusJuventus
1
Giorgos Georgiadis PAOKPAOK
1
Csaba Fehér MTK BudapestMTK Budapest
1
Gábor Halmai MTK BudapestMTK Budapest
1
Philipp Walker GrasshopperGrasshopper
1
Goals:
818
Goals Per Match:
2.91
Yellow Cards:
987
Bookings Per Match:
3.51
Red Cards:
58
Sent Offs Per Match:
0.21
Home wins:
150
Away wins:
77
Draws:
54
Widest home win:
Widest away win:
Longest winning run:
Steaua Bucarest: 5 Matches
Longest losing run:
Shakhtar: 3 Matches
Longest no losing run:
Galatasaray: 9 Matches
Longest no winning run:
Sigma: 4 Matches

Clubs

Club M W D L % F A YC RD
Lens 12 5 4 3
41%
33%
26%
23 16 30 0
Leeds 12 7 2 3
58%
16%
26%
20 10 22 1
Celta de Vigo 10 4 3 3
40%
30%
30%
23 9 19 0
Mallorca 10 6 1 3
60%
10%
30%
17 10 15 0
Slavia Praha 10 5 2 3
50%
20%
30%
15 12 22 1
Werder Bremen 10 3 3 4
30%
30%
40%
17 14 12 0
Arsenal 9 6 2 1
66%
22%
12%
21 9 18 1
Galatasaray 9 5 4 0
55%
44%
1%
15 6 19 2
Steaua București 8 5 2 1
62%
25%
13%
16 8 15 0
Parma 8 6 1 1
75%
12%
13%
17 10 17 0
Roma 8 4 2 2
50%
25%
25%
11 2 15 2
Atlético de Madrid 8 5 1 2
62%
12%
26%
17 11 12 1
Deportivo de La Coruña 8 5 1 2
62%
12%
26%
15 11 16 1
Juventus 8 5 1 2
62%
12%
26%
19 11 15 3
Udinese 8 5 1 2
62%
12%
26%
9 6 18 0
Monaco 8 4 3 1
50%
37%
13%
14 10 22 2
Levski Sofia 6 2 3 1
33%
50%
17%
7 4 15 1
Inter Bratislava 6 4 0 2
66%
34%
8 9 10 0
Ajax 6 3 0 3
50%
50%
12 6 3 1
Olympique Lyonnais 6 5 0 1
83%
17%
11 5 12 0
Wolfsburg 6 2 1 3
33%
16%
51%
7 7 8 0
Viking 6 3 2 1
50%
33%
17%
23 3 7 0
Panathinaikos 6 3 1 2
50%
16%
34%
8 7 8 0
Zurich 6 4 0 2
66%
34%
11 8 15 1
Benfica 6 2 1 3
33%
16%
51%
6 12 11 1
Grasshopper 6 4 1 1
66%
16%
18%
13 4 8 2
Nantes 6 4 1 1
66%
16%
18%
14 7 5 1
Anderlecht 6 5 0 1
83%
17%
17 6 7 0
Göteborg 6 2 1 3
33%
16%
51%
5 5 11 1
Newcastle 6 3 2 1
50%
33%
17%
9 5 9 0
Celtic 6 4 0 2
66%
34%
13 2 4 0
Kaiserslautern 6 4 0 2
66%
34%
10 6 8 0
Legia Warszawa 6 3 1 2
50%
16%
34%
12 3 4 0
AEK 6 3 1 2
50%
16%
34%
11 6 12 0
Lokomotiv Moskva 6 4 0 2
66%
34%
18 9 5 1
Bologna 6 2 2 2
33%
33%
34%
11 7 12 2
Helsingborg 6 1 3 2
16%
50%
34%
8 6 9 0
Grazer AK 6 4 0 2
66%
34%
15 4 17 1
Widzew Łódź 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 4 5 0
Tottenham 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 2 3 0
Kilmarnock 4 1 0 3
25%
75%
2 6 4 0
Lech Poznań 4 1 1 2
25%
25%
50%
6 6 6 1
West Ham 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 3 7 0
Kryvbas 4 2 0 2
50%
50%
7 6 7 1
Borussia Dortmund 4 1 1 2
25%
25%
50%
2 4 15 0
Crvena Zvezda 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 5 7 1
Lokomotivi Tbilisi 4 1 1 2
25%
25%
50%
2 10 7 1
Vitesse 4 1 2 1
25%
50%
25%
4 6 10 0
Amica Wronki 4 1 0 3
25%
75%
6 9 9 0
Club Brugge 4 3 0 1
75%
25%
10 5 4 0
Omonia 4 2 0 2
50%
50%
10 11 4 0
Montpellier 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 7 8 0
Vojvodina 4 1 2 1
25%
50%
25%
7 4 6 1
MTK Budapest 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 2 6 2
Helsinki 4 1 0 3
25%
75%
3 7 3 0
Aris 4 1 2 1
25%
50%
25%
5 6 11 1
Sigma Olomouc 4 0 3 1
75%
25%
2 4 6 0
Hajduk Split 4 1 2 1
25%
50%
25%
6 4 13 1
CSKA Sofia 4 2 1 1
50%
25%
25%
10 4 9 0
Torpedo Kutaisi 4 2 0 2
50%
50%
10 9 6 0
Hapoel Tel Aviv 4 2 0 2
50%
50%
4 4 8 0
Dinamo București 4 3 0 1
75%
25%
14 4 6 1
Ferencváros 4 1 2 1
25%
50%
25%
6 6 12 0
Spartak Trnava 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 5 9 0
St. Johnstone 4 1 2 1
25%
50%
25%
6 7 3 0
Bodø/Glimt 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 7 9 0
Lyngby 4 1 1 2
25%
25%
50%
8 5 8 1
Roda 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 2 11 1
Gorica 4 1 0 3
25%
75%
2 4 8 1
Ankaragücü 4 3 0 1
75%
25%
3 3 6 0
PAOK 4 3 0 1
75%
25%
12 3 4 1
Maccabi Tel Aviv 4 1 1 2
25%
25%
50%
7 7 7 1
Hapoel Haifa 4 2 0 2
50%
50%
6 8 8 0
Olimpija 4 0 2 2
50%
50%
4 9 9 2
Shakhtar 4 1 0 3
25%
75%
5 8 12 1
Teplice 4 1 1 2
25%
25%
50%
5 7 3 0
Osijek 2 0 0 2
100%
1 6 1 0
Rangers 2 1 0 1
50%
50%
2 2 4 0
Skonto 2 1 0 1
50%
50%
1 2 3 0
Zenit 2 0 1 1
50%
50%
2 5 6 1
Banská Bystrica 2 0 0 2
100%
2 9 6 0
Beira-Mar 2 0 1 1
50%
50%
1 2 6 0
Vitória de Setúbal 2 1 0 1
50%
50%
1 7 2 0
Fenerbahçe 2 0 1 1
50%
50%
0 2 2 0
Sturm Graz 2 0 1 1
50%
50%
4 5 7 1
Anorthosis 2 1 0 1
50%
50%
1 2 2 0
Olympiacos 2 1 0 1
50%
50%
3 4 4 0
Ionikos 2 0 0 2
100%
1 4 2 0
Brøndby 2 1 0 1
50%
50%
4 5 2 0
Rapid Wien 2 0 0 2
100%
1 3 5 0
Bayer Leverkusen 2 1 0 1
50%
50%
2 2 3 0
Karpaty 2 0 2 0
100%
2 2 3 0
AB 2 0 1 1
50%
50%
1 3 2 0
Zimbru 2 0 1 1
50%
50%
0 3 2 0
Neftçi 2 0 0 2
100%
2 4 2 0
Servette 2 0 1 1
50%
50%
2 3 3 0
Mondercange 2 0 0 2
100%
2 13 3 0
Bylis 2 0 0 2
100%
1 5 5 0
Cork City 2 1 0 1
50%
50%
1 3 3 0
Vardar 2 0 0 2
100%
0 9 2 1
BATE Borisov 2 0 0 2
100%
1 12 1 0
Banants 2 0 0 2
100%
1 4 1 0
Vllaznia 2 0 1 1
50%
50%
1 3 5 1
VPS 2 0 1 1
50%
50%
1 3 0 0
Inter Cardiff 2 1 0 1
50%
50%
1 2 6 0
Constructorul Chişinău 2 0 1 1
50%
50%
2 4 5 0
Kaunas 2 1 0 1
50%
50%
3 4 4 1
Lantana 2 0 0 2
100%
2 9 5 0
Vaduz 2 0 0 2
100%
1 3 2 0
Shamkir 2 0 0 2
100%
0 5 0 0
Tulevik 2 0 0 2
100%
0 5 0 0
Belshina 2 0 0 2
100%
1 8 1 0
2 0 0 2
100%
0 9 2 0
Újpest 2 0 1 1
50%
50%
1 5 5 2
Shirak 2 1 0 1
50%
50%
1 2 4 0
Sileks 2 1 0 1
50%
50%
3 4 5 0
Riga 2 0 1 1
50%
50%
0 5 2 0
Lausanne 2 1 0 1
50%
50%
3 6 7 1
Principat 2 0 0 2
100%
0 18 4 1
Sliema Wanderers 2 0 0 2
100%
0 4 8 1
Sporting de Portugal 2 1 0 1
50%
50%
1 3 2 0
Lierse 2 0 0 2
100%
3 5 1 0
Debrecen 2 1 0 1
50%
50%
2 3 4 1
Linz 2 0 0 2
100%
2 5 4 1
Partizan 2 0 0 2
100%
1 4 3 0
Aalborg 2 0 0 2
100%
1 3 1 0
Stabæk 2 1 0 1
50%
50%
1 2 7 1
Linfield 2 0 1 1
50%
50%
1 2 3 0
Sheriff Tiraspol 2 0 2 0
100%
1 1 2 0
Birkirkara 2 0 1 1
50%
50%
0 7 7 0
APOEL 2 0 1 1
50%
50%
0 2 6 0
KR 2 1 0 1
50%
50%
1 2 4 1
Portadown 2 0 0 2
100%
0 8 7 0
Cwmbran Town 2 0 0 2
100%
0 10 3 0
Dudelange 2 0 1 1
50%
50%
1 6 3 0
Leiftur 2 0 0 2
100%
1 9 4 0
Kareda 2 0 2 0
100%
3 3 1 0
Levadia Maardu 2 0 0 2
100%
1 7 3 0
Bray 2 0 0 2
100%
0 8 0 0
B36 2 0 0 2
100%
0 2 2 0
Liepājas Metalurgs 2 1 0 1
50%
50%
4 5 3 0
Spartak Moskva 2 1 0 1
50%
50%
2 2 4 0
Notify error