2019-202009-101999-001989-901979-801969-701959-60 NorthSouth1949-50 NorthSouth1939-40 12345
2018-192008-091998-991988-891978-791968-691958-59 NorthSouth1948-49
2017-182007-081997-981987-881977-781967-68 NorthSouth1957-58 NorthSouth1947-48
2016-172006-071996-971986-871976-771966-67 NorthSouth1956-57 NorthSouth1946-47
2015-162005-061995-961985-861975-761965-66 NorthSouth1955-56 NorthSouth1945-461935-36 123
2014-152004-051994-951984-851974-751964-65 NorthSouth1954-55 NorthSouth1944-451934-35 123
2013-142003-041993-941983-841973-741963-64 NorthSouth1953-54 NorthSouth1943-441933-34
2012-132002-031992-931982-831972-731962-63 NorthSouth1952-53 NorthSouth1942-43 1231932-33
2011-122001-021991-921981-821971-721961-62 NorthSouth1951-52 NorthSouth1941-42 1231931-32
2010-112000-011990-911980-811970-711960-61 NorthSouth1950-51 NorthSouth1940-41 NorthSouth

prev UEFA Cup2005-06 next

Matches

Type Date Home Result Visitor
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Linfield Ventspils
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Domagnano Domžale
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Mainz 05 Mika
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Longford Town Carmarthen
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Rhyl Atlantas
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Portadown Viking
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Ferencváros Partizan Minsk
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 ÍBV B36
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Vaduz Dacia Chișinău
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Esbjerg Flora
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 NSÍ Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Elbasani Vardar
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Omonia Hibernians
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 TVMK MYPA
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Sant Julià Rapid București
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Etzella Keflavík
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Nistru Khazar Lankaran
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Baskimi Žepče
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Banants Lokomotivi Tbilisi
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Torpedo Kutaisi BATE Borisov
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Bakı Žilina
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Ekranas Cork City
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Teuta Široki Brijeg
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Birkirkara APOEL
Qualifying Fase 1 (first leg) 14/07/2005 Allianssi Pétange
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Široki Brijeg Teuta
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Keflavík Etzella
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Hibernians Omonia
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Flora Esbjerg
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Žepče Baskimi
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Žilina Bakı
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 B36 ÍBV
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Rapid București Sant Julià
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Viking Portadown
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 APOEL Birkirkara
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 BATE Borisov Torpedo Kutaisi
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Pétange Allianssi
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Liepājas Metalurgs NSÍ
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Vardar Elbasani
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Domžale Domagnano
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Dacia Chișinău Vaduz
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Atlantas Rhyl
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 MYPA TVMK
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Ventspils Linfield
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Khazar Lankaran Nistru
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Mika Mainz 05
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Lokomotivi Tbilisi Banants
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Partizan Minsk Ferencváros
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Carmarthen Longford Town
Qualifying Fase 1 (second leg) 28/07/2005 Cork City Ekranas
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 ASKÖ Pasching Zenit
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Dinamo București Omonia
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Banants Dnipro
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Krylya Sovetov BATE Borisov
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Celje Levski Sofia
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Sopron Metalurh Donetsk
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Mainz 05 Keflavík
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Liepājas Metalurgs Genk
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Vaduz Beşiktaş
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Litex Lovech Rijeka
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Rapid București Vardar
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Esbjerg Tromsø
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Djurgårdens Cork City
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Halmstad Linfield
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Midtjylland B36
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Žilina Austria Wien
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Ashdod Domžale
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Groclin Grodzisk Wielkopolski Banská Bystrica
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 OFK Beograd Lokomotiv Plovdiv
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Inter Zaprešić Crvena Zvezda
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Nistru Grazer AK
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Partizan Minsk Teplice
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 MYPA Dundee United
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Grasshopper Wisła Płock
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 APOEL Maccabi Tel Aviv
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Baskimi Maccabi Petah
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Zeta Široki Brijeg
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Legia Warszawa Zurich
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Rhyl Viking
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 København Carmarthen
Qualifying Fase 2 (first leg) 11/08/2005 Brann Allianssi
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Metalurh Donetsk Sopron
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Tromsø Esbjerg
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Zurich Legia Warszawa
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 BATE Borisov Krylya Sovetov
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Beşiktaş Vaduz
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Lokomotiv Plovdiv OFK Beograd
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Omonia Dinamo București
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Levski Sofia Celje
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Maccabi Tel Aviv APOEL
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Vardar Rapid București
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Viking Rhyl
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Dnipro Banants
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 B36 Midtjylland
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Zenit ASKÖ Pasching
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Rijeka Litex Lovech
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Wisła Płock Grasshopper
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Maccabi Petah Baskimi
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Domžale Ashdod
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Teplice Partizan Minsk
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Banská Bystrica Groclin Grodzisk Wielkopolski
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Grazer AK Nistru
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Linfield Halmstad
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Allianssi Brann
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Crvena Zvezda Inter Zaprešić
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Cork City Djurgårdens
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Carmarthen København
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Austria Wien Žilina
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Keflavík Mainz 05
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Široki Brijeg Zeta
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Dundee United MYPA
Qualifying Fase 2 (second leg) 25/08/2005 Genk Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Hamburger København
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Slavia Praha Cork City
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 APOEL Hertha Berliner
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Crvena Zvezda Braga
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Brøndby Zurich
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Tromsø Galatasaray
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Beerschot Olympique de Marseille
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Auxerre Levski Sofia
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Halmstad Sporting de Portugal
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Dinamo București Everton
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Hibernian Dnipro
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Grazer AK Strasbourg
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Litex Lovech Genk
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Middlesbrough Xanthi
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Palermo Anorthosis
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Baník Ostrava Heerenveen
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Monaco Willem II
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Bolton Wanderers Lokomotiv Plovdiv
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Lens Groclin Grodzisk Wielkopolski
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Basel Široki Brijeg
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Vålerenga Steaua București
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Bayer Leverkusen CSKA Sofia
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Vitória de Guimarães Wisła Kraków
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Stuttgart Domžale
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 CSKA Moskva Midtjylland
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Krylya Sovetov AZ Alkmaar
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Zenit AEK
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Shakhtar Debrecen
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Vitória de Setúbal Sampdoria
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Maccabi Petah Partizan
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 PAOK Metalurh Donetsk
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Teplice Espanyol
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Viking Austria Wien
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Beşiktaş Malmö
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Brann Lokomotiv Moskva
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Feyenoord Rapid București
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Rennes Osasuna
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Grasshopper MYPA
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Sevilla Mainz 05
Qualifying Fase 3 (first leg) 15/09/2005 Roma Aris
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Heerenveen Baník Ostrava
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Austria Wien Viking
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Sporting de Portugal Halmstad
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Espanyol Teplice
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Sampdoria Vitória de Setúbal
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Aris Roma
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Partizan Maccabi Petah
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Galatasaray Tromsø
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Groclin Grodzisk Wielkopolski Lens
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Levski Sofia Auxerre
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Hertha Berliner APOEL
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 AEK Zenit
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Willem II Monaco
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Lokomotiv Moskva Brann
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Rapid București Feyenoord
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Metalurh Donetsk PAOK
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 MYPA Grasshopper
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Anorthosis Palermo
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Lokomotiv Plovdiv Bolton Wanderers
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 CSKA Sofia Bayer Leverkusen
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Domžale Stuttgart
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Olympique de Marseille Beerschot
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Steaua București Vålerenga
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Strasbourg Grazer AK
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Cork City Slavia Praha
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Mainz 05 Sevilla
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Široki Brijeg Basel
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 København Hamburger
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Genk Litex Lovech
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Malmö Beşiktaş
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Braga Crvena Zvezda
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Wisła Kraków Vitória de Guimarães
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Osasuna Rennes
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 AZ Alkmaar Krylya Sovetov
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Zurich Brøndby
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Debrecen Shakhtar
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Xanthi Middlesbrough
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Midtjylland CSKA Moskva
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Dnipro Hibernian
Qualifying Fase 3 (second leg) 29/09/2005 Everton Dinamo București
Group phase game 1 19/10/2005 Lokomotiv Moskva Espanyol
Group phase game 1 20/10/2005 CSKA Moskva Olympique de Marseille
Group phase game 1 20/10/2005 Basel Strasbourg
Group phase game 1 20/10/2005 Beşiktaş Bolton Wanderers
Group phase game 1 20/10/2005 Zenit Vitória de Guimarães
Group phase game 1 20/10/2005 Rennes Stuttgart
Group phase game 1 20/10/2005 Shakhtar PAOK
Group phase game 1 20/10/2005 Dinamo București Heerenveen
Group phase game 1 20/10/2005 Tromsø Roma
Group phase game 1 20/10/2005 Halmstad Hertha Berliner
Group phase game 1 20/10/2005 CSKA Sofia Hamburger
Group phase game 1 20/10/2005 Maccabi Petah Palermo
Group phase game 1 20/10/2005 Viking Monaco
Group phase game 1 20/10/2005 Steaua București Lens
Group phase game 1 20/10/2005 Dnipro AZ Alkmaar
Group phase game 1 20/10/2005 Grasshopper Middlesbrough
Group phase game 2 03/11/2005 Slavia Praha CSKA Sofia
Group phase game 2 03/11/2005 Stuttgart Shakhtar
Group phase game 2 03/11/2005 Sevilla Beşiktaş
Group phase game 2 03/11/2005 Bolton Wanderers Zenit
Group phase game 2 03/11/2005 Rapid București Rennes
Group phase game 2 03/11/2005 Brøndby Maccabi Petah
Group phase game 2 03/11/2005 Heerenveen CSKA Moskva
Group phase game 2 03/11/2005 Levski Sofia Dinamo București
Group phase game 2 03/11/2005 Strasbourg Tromsø
Group phase game 2 03/11/2005 Crvena Zvezda Basel
Group phase game 2 03/11/2005 Middlesbrough Dnipro
Group phase game 2 03/11/2005 Litex Lovech Grasshopper
Group phase game 2 03/11/2005 Sampdoria Steaua București
Group phase game 2 03/11/2005 Lens Halmstad
Group phase game 2 03/11/2005 Palermo Lokomotiv Moskva
Group phase game 2 03/11/2005 Hamburger Viking
Group phase game 3 23/11/2005 Lokomotiv Moskva Brøndby
Group phase game 3 24/11/2005 Olympique de Marseille Heerenveen
Group phase game 3 24/11/2005 Roma Strasbourg
Group phase game 3 24/11/2005 CSKA Moskva Levski Sofia
Group phase game 3 24/11/2005 Zenit Sevilla
Group phase game 3 24/11/2005 PAOK Stuttgart
Group phase game 3 24/11/2005 AZ Alkmaar Middlesbrough
Group phase game 3 24/11/2005 Dnipro Litex Lovech
Group phase game 3 24/11/2005 Viking Slavia Praha
Group phase game 3 24/11/2005 Halmstad Sampdoria
Group phase game 3 24/11/2005 Hertha Berliner Lens
Group phase game 3 24/11/2005 Espanyol Palermo
Group phase game 3 24/11/2005 Monaco Hamburger
Group phase game 3 24/11/2005 Vitória de Guimarães Bolton Wanderers
Group phase game 3 24/11/2005 Shakhtar Rapid București
Group phase game 3 24/11/2005 Tromsø Crvena Zvezda
Group phase game 4 30/11/2005 Litex Lovech AZ Alkmaar
Group phase game 4 30/11/2005 Steaua București Halmstad
Group phase game 4 30/11/2005 Sampdoria Hertha Berliner
Group phase game 4 30/11/2005 Maccabi Petah Lokomotiv Moskva
Group phase game 4 30/11/2005 Brøndby Espanyol
Group phase game 4 30/11/2005 CSKA Sofia Viking
Group phase game 4 30/11/2005 Slavia Praha Monaco
Group phase game 4 30/11/2005 Grasshopper Dnipro
Group phase game 4 01/12/2005 Crvena Zvezda Roma
Group phase game 4 01/12/2005 Rennes Shakhtar
Group phase game 4 01/12/2005 Beşiktaş Zenit
Group phase game 4 01/12/2005 Sevilla Vitória de Guimarães
Group phase game 4 01/12/2005 Rapid București PAOK
Group phase game 4 01/12/2005 Dinamo București CSKA Moskva
Group phase game 4 01/12/2005 Levski Sofia Olympique de Marseille
Group phase game 4 01/12/2005 Basel Tromsø
Group phase game 5 14/12/2005 Vitória de Guimarães Beşiktaş
Group phase game 5 14/12/2005 Stuttgart Rapid București
Group phase game 5 14/12/2005 Bolton Wanderers Sevilla
Group phase game 5 14/12/2005 Strasbourg Crvena Zvezda
Group phase game 5 14/12/2005 Olympique de Marseille Dinamo București
Group phase game 5 14/12/2005 Heerenveen Levski Sofia
Group phase game 5 14/12/2005 PAOK Rennes
Group phase game 5 14/12/2005 Roma Basel
Group phase game 5 15/12/2005 AZ Alkmaar Grasshopper
Group phase game 5 15/12/2005 Hertha Berliner Steaua București
Group phase game 5 15/12/2005 Lens Sampdoria
Group phase game 5 15/12/2005 Palermo Brøndby
Group phase game 5 15/12/2005 Espanyol Maccabi Petah
Group phase game 5 15/12/2005 Hamburger Slavia Praha
Group phase game 5 15/12/2005 Monaco CSKA Sofia
Group phase game 5 15/12/2005 Middlesbrough Litex Lovech
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Rosenborg Zenit
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Basel Monaco
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Lille Shakhtar
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Heerenveen Steaua București
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Club Brugge Roma
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Schalke 04 Espanyol
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Udinese Lens
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Bolton Wanderers Olympique de Marseille
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Betis AZ Alkmaar
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Lokomotiv Moskva Sevilla
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Artmedia Bratislava Levski Sofia
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Hertha Berliner Rapid București
Round of 32 (first leg) 15/02/2006 Litex Lovech Strasbourg
Round of 32 (first leg) 16/02/2006 Slavia Praha Palermo
Round of 32 (first leg) 16/02/2006 Stuttgart Middlesbrough
Round of 32 (first leg) 16/02/2006 Thun Hamburger
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Zenit Rosenborg
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Middlesbrough Stuttgart
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Strasbourg Litex Lovech
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Hamburger Thun
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Steaua București Heerenveen
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Rapid București Hertha Berliner
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Shakhtar Lille
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Levski Sofia Artmedia Bratislava
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Palermo Slavia Praha
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 AZ Alkmaar Betis
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Monaco Basel
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Lens Udinese
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Olympique de Marseille Bolton Wanderers
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Roma Club Brugge
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Sevilla Lokomotiv Moskva
Round of 32 (second leg) 23/02/2006 Espanyol Schalke 04
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Middlesbrough Roma
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Udinese Levski Sofia
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Olympique de Marseille Zenit
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Basel Strasbourg
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Lille Sevilla
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Palermo Schalke 04
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Steaua București Betis
Round of 16 (first leg) 09/03/2006 Rapid București Hamburger
Round of 16 (second leg) 15/03/2006 Hamburger Rapid București
Round of 16 (second leg) 15/03/2006 Roma Middlesbrough
Round of 16 (second leg) 15/03/2006 Sevilla Lille
Round of 16 (second leg) 16/03/2006 Zenit Olympique de Marseille
Round of 16 (second leg) 16/03/2006 Levski Sofia Udinese
Round of 16 (second leg) 16/03/2006 Strasbourg Basel
Round of 16 (second leg) 16/03/2006 Schalke 04 Palermo
Round of 16 (second leg) 16/03/2006 Betis Steaua București
Round of 8 (first leg) 30/03/2006 Levski Sofia Schalke 04
Round of 8 (first leg) 30/03/2006 Rapid București Steaua București
Round of 8 (first leg) 30/03/2006 Basel Middlesbrough
Round of 8 (first leg) 30/03/2006 Sevilla Zenit
Round of 8 (second leg) 06/04/2006 Schalke 04 Levski Sofia
Round of 8 (second leg) 06/04/2006 Zenit Sevilla
Round of 8 (second leg) 06/04/2006 Steaua București Rapid București
Round of 8 (second leg) 06/04/2006 Middlesbrough Basel
Semifinal (first leg) 20/04/2006 Schalke 04 Sevilla
Semifinal (first leg) 20/04/2006 Steaua București Middlesbrough
Semifinal (second leg) 27/04/2006 Middlesbrough Steaua București
Semifinal (second leg) 27/04/2006 Sevilla Schalke 04
Final 10/05/2006 Middlesbrough Sevilla

Top 10

  Name Club Pos Goals GoalsPM
Mugurel Buga Rapid BucureștiRapid București
90.56
Daniel Niculae Rapid BucureștiRapid București
80.57
Omer Golan Maccabi PetahMaccabi Petah
70.88
Matías Delgado BaselBasel
70.58
Kanouté SevillaSevilla
60.55
Saviola SevillaSevilla
60.50
Aleksandr Kerzhakov ZenitZenit
60.43
Nikola Žigić Crvena ZvezdaCrvena Zvezda
60.86
Andrey Arshavin ZenitZenit
60.46
Nicolae Dică Steaua BucureștiSteaua București
60.46
  Name Club Pos Minutes
Valentin Bădoi Rapid BucureștiRapid București
1416
Marius Constantin Rapid BucureștiRapid București
1377
Ionuţ Rada Rapid BucureștiRapid București
1283
George Ogăraru Steaua BucureștiSteaua București
1260
Dorin Goian Steaua BucureștiSteaua București
1260
Lucio Wagner Levski SofiaLevski Sofia
1260
Mugurel Buga Rapid BucureștiRapid București
1259
Aleksandr Kerzhakov ZenitZenit
1253
Daniel Niculae Rapid BucureștiRapid București
1226
Aleksandr Anyukov ZenitZenit
1213
  Name Club Pos Yellows
Dani Alves SevillaSevilla
7
Lucian Burdujan Rapid BucureștiRapid București
5
Martin Škrtel ZenitZenit
5
Maresca SevillaSevilla
4
Pavel Mareš ZenitZenit
4
Robert Popov Litex LovechLitex Lovech
4
Daniel Borimirov Levski SofiaLevski Sofia
4
Puerta SevillaSevilla
4
Olexandr Gorshkov ZenitZenit
4
Vladislav Radimov ZenitZenit
4
  Name Club Pos Reds
Boulahrouz HamburgerHamburger
2
Kazimieras Gnedojus AtlantasAtlantas
1
Peter Møller KøbenhavnKøbenhavn
1
Perrotta RomaRoma
1
Vladislav Radimov ZenitZenit
1
Lionel Medeiros Vitória de GuimarãesVitória de Guimarães
1
Codrea PalermoPalermo
1
Olexandr Radchenko DniproDnipro
1
Ifeanyi Udeze PAOKPAOK
1
Meißner StuttgartStuttgart
1
Goals:
834
Goals Per Match:
2.50
Yellow Cards:
1145
Bookings Per Match:
3.44
Red Cards:
61
Sent Offs Per Match:
0.18
Home wins:
164
Away wins:
97
Draws:
72
Widest home win:
Widest away win:
Longest winning run:
Viking: 5 Matches
Longest losing run:
Halmstad: 4 Matches
Longest no losing run:
Rapid Bucurest: 9 Matches
Longest no winning run:
Cork: 5 Matches

Clubs

Club M W D L % F A YC RD
Rapid București 16 10 4 2
62%
25%
13%
28 8 25 0
Middlesbrough 15 8 2 5
53%
13%
34%
20 14 22 0
Sevilla 15 9 4 2
60%
26%
14%
25 7 39 2
Steaua București 14 7 5 2
50%
35%
15%
23 8 16 0
Zenit 14 6 6 2
42%
42%
16%
17 14 36 4
Levski Sofia 14 7 2 5
50%
14%
36%
16 12 19 1
Basel 12 7 2 3
58%
16%
26%
22 16 8 0
Hamburger 10 6 1 3
60%
10%
30%
12 7 17 2
Olympique de Marseille 10 4 4 2
40%
40%
20%
8 6 18 2
Litex Lovech 10 4 2 4
40%
20%
40%
9 11 20 1
Palermo 10 6 2 2
60%
20%
20%
15 8 19 2
Strasbourg 10 5 4 1
50%
40%
10%
18 7 11 0
Viking 10 6 1 3
60%
10%
30%
11 10 11 0
Roma 10 6 2 2
60%
20%
20%
17 11 13 3
Lokomotiv Moskva 8 4 1 3
50%
12%
38%
13 9 6 0
Bolton Wanderers 8 3 3 2
37%
37%
26%
8 7 7 0
Espanyol 8 3 3 2
37%
37%
26%
8 8 18 1
Lens 8 4 2 2
50%
25%
25%
13 11 10 0
Tromsø 8 3 1 4
37%
12%
51%
10 11 10 0
Shakhtar 8 5 1 2
62%
12%
26%
12 5 7 0
AZ Alkmaar 8 5 1 2
62%
12%
26%
13 10 13 0
Crvena Zvezda 8 3 3 2
37%
37%
26%
15 9 16 1
Monaco 8 5 1 2
62%
12%
26%
12 5 6 0
Grasshopper 8 2 1 5
25%
12%
63%
10 11 6 0
Heerenveen 8 3 2 3
37%
25%
38%
9 7 11 0
Maccabi Petah 8 3 0 5
37%
63%
17 13 21 1
Stuttgart 8 5 0 3
62%
38%
10 7 11 1
Beşiktaş 8 4 2 2
50%
25%
25%
15 9 11 0
Slavia Praha 8 4 1 3
50%
12%
38%
12 11 13 0
Hertha Berliner 8 3 3 2
37%
37%
26%
5 4 10 0
Dinamo București 8 3 1 4
37%
12%
51%
11 8 17 0
Schalke 04 8 4 2 2
50%
25%
25%
12 5 12 1
Dnipro 8 4 1 3
50%
12%
38%
17 12 18 1
Halmstad 8 2 1 5
25%
12%
63%
10 19 10 0
CSKA Moskva 6 3 1 2
50%
16%
34%
9 6 3 0
Široki Brijeg 6 3 0 3
50%
50%
9 11 16 1
Cork City 6 1 2 3
16%
33%
51%
4 6 12 0
Vitória de Guimarães 6 3 0 3
50%
50%
8 8 15 1
APOEL 6 3 1 2
50%
16%
34%
10 6 8 0
CSKA Sofia 6 3 0 3
50%
50%
7 7 5 0
Rennes 6 1 1 4
16%
16%
68%
4 11 12 1
Sampdoria 6 2 3 1
33%
50%
17%
6 4 10 0
Domžale 6 3 2 1
50%
33%
17%
12 5 4 1
PAOK 6 1 2 3
16%
33%
51%
9 8 10 3
MYPA 6 1 4 1
16%
66%
18%
5 7 14 0
Mainz 05 6 3 2 1
50%
33%
17%
8 2 7 0
Brøndby 6 2 1 3
33%
16%
51%
8 10 13 2
Genk 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 5 9 0
Brann 4 1 1 2
25%
25%
50%
5 5 5 2
København 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 2 10 2
Austria Wien 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 5 9 0
Midtjylland 4 1 1 2
25%
25%
50%
6 9 7 0
Teplice 4 1 2 1
25%
50%
25%
4 5 7 0
Grazer AK 4 2 0 2
50%
50%
3 7 7 0
Lokomotiv Plovdiv 4 1 0 3
25%
75%
4 6 10 1
Groclin Grodzisk Wielkopolski 4 1 2 1
25%
50%
25%
7 6 12 0
Zurich 4 3 0 1
75%
25%
7 4 9 1
Linfield 4 1 1 2
25%
25%
50%
5 7 10 1
Allianssi 4 1 2 1
25%
50%
25%
4 3 7 0
Krylya Sovetov 4 3 0 1
75%
25%
10 6 5 1
Esbjerg 4 2 0 2
50%
50%
8 3 1 0
Partizan Minsk 4 1 1 2
25%
25%
50%
5 5 10 0
Liepājas Metalurgs 4 2 0 2
50%
50%
8 6 7 0
Metalurh Donetsk 4 2 2 0
50%
50%
8 4 6 0
Vardar 4 0 3 1
75%
25%
2 5 13 0
Omonia 4 3 0 1
75%
25%
9 4 4 1
Keflavík 4 2 0 2
50%
50%
6 4 9 1
Nistru 4 2 0 2
50%
50%
5 5 8 0
Vaduz 4 1 0 3
25%
75%
3 7 6 0
Lille 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 4 5 1
Rhyl 4 1 0 3
25%
75%
5 7 9 1
Banants 4 1 0 3
25%
75%
6 11 8 1
Carmarthen 4 1 0 3
25%
75%
5 7 7 0
BATE Borisov 4 2 0 2
50%
50%
6 4 9 0
Žilina 4 1 1 2
25%
25%
50%
6 6 9 2
Udinese 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 3 7 0
Betis 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 5 13 1
Baskimi 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 12 5 0
B36 4 1 2 1
25%
50%
25%
6 6 12 1
Rosenborg 2 0 0 2
100%
1 4 3 0
Club Brugge 2 0 0 2
100%
2 4 3 0
Aris 2 0 1 1
50%
50%
1 5 4 0
Xanthi 2 0 1 1
50%
50%
0 2 1 0
Willem II 2 0 0 2
100%
1 5 3 0
Baník Ostrava 2 1 0 1
50%
50%
2 5 5 0
Osasuna 2 0 1 1
50%
50%
1 3 5 1
Feyenoord 2 0 1 1
50%
50%
1 2 4 0
Malmö 2 1 0 1
50%
50%
2 4 1 0
Partizan 2 1 0 1
50%
50%
4 5 8 0
Vålerenga 2 0 0 2
100%
1 6 3 0
Vitória de Setúbal 2 0 1 1
50%
50%
1 2 2 0
Debrecen 2 0 0 2
100%
1 6 4 0
Bayer Leverkusen 2 0 0 2
100%
0 2 4 0
AEK 2 0 1 1
50%
50%
0 1 4 0
Wisła Kraków 2 0 0 2
100%
0 4 2 0
Anorthosis 2 0 0 2
100%
1 6 3 0
Hibernian 2 0 1 1
50%
50%
1 5 3 0
OFK Beograd 2 1 0 1
50%
50%
2 2 5 0
Sporting de Portugal 2 1 0 1
50%
50%
4 4 7 0
Lokomotivi Tbilisi 2 1 0 1
50%
50%
3 4 3 0
Žepče 2 0 1 1
50%
50%
1 4 1 0
Khazar Lankaran 2 0 0 2
100%
2 5 3 0
Etzella 2 0 0 2
100%
0 6 6 0
Sant Julià 2 0 0 2
100%
0 10 2 0
TVMK 2 0 1 1
50%
50%
1 2 3 1
Hibernians 2 0 0 2
100%
0 6 4 0
Elbasani 2 0 2 0
100%
1 1 4 0
NSÍ 2 0 0 2
100%
0 6 1 0
Flora 2 1 0 1
50%
50%
2 7 2 0
Dacia Chișinău 2 1 0 1
50%
50%
1 2 5 0
ÍBV 2 0 1 1
50%
50%
2 3 1 2
Ferencváros 2 1 0 1
50%
50%
2 3 7 0
Portadown 2 0 0 2
100%
1 3 4 0
Atlantas 2 1 0 1
50%
50%
4 4 4 2
Longford Town 2 1 0 1
50%
50%
3 5 3 0
Mika 2 0 1 1
50%
50%
0 4 6 0
Domagnano 2 0 0 2
100%
0 8 3 0
Ventspils 2 1 0 1
50%
50%
2 2 1 0
Torpedo Kutaisi 2 0 0 2
100%
0 6 4 0
Bakı 2 1 0 1
50%
50%
2 3 6 2
Ekranas 2 1 0 1
50%
50%
1 2 3 0
Teuta 2 1 0 1
50%
50%
3 4 6 0
Auxerre 2 1 0 1
50%
50%
2 2 3 0
Beerschot 2 0 2 0
100%
0 0 2 0
Galatasaray 2 0 1 1
50%
50%
1 2 6 0
Braga 2 0 2 0
100%
1 1 4 0
Legia Warszawa 2 0 0 2
100%
1 5 4 1
Zeta 2 0 0 2
100%
2 5 6 1
Maccabi Tel Aviv 2 0 1 1
50%
50%
2 3 7 0
Wisła Płock 2 1 0 1
50%
50%
3 3 4 1
Dundee United 2 0 2 0
100%
2 2 3 0
Everton 2 1 0 1
50%
50%
2 5 5 0
Inter Zaprešić 2 0 0 2
100%
1 7 8 1
Banská Bystrica 2 0 1 1
50%
50%
1 4 4 0
Ashdod 2 0 2 0
100%
3 3 5 0
Djurgårdens 2 0 2 0
100%
1 1 4 0
Rijeka 2 1 0 1
50%
50%
2 2 2 0
Sopron 2 0 0 2
100%
1 5 3 0
Celje 2 1 0 1
50%
50%
1 3 6 0
ASKÖ Pasching 2 0 2 0
100%
3 3 9 0
Pétange 2 0 1 1
50%
50%
1 4 3 0
Birkirkara 2 0 0 2
100%
0 6 6 0
Artmedia Bratislava 2 0 0 2
100%
0 3 1 0
Thun 2 1 0 1
50%
50%
1 2 3 0
Notify error