prev UEFA Cup2004-05 next

Matches

Type Date Home Result Visitor
Qualifying Fase 1 (first leg) 13/07/2004 Mika Budapest Honvéd
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Oțelul Galați Dinamo Tirana
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Marsaxlokk Primorje
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Sileks Maribor
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 B36 Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Vaduz Longford
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Santa Coloma Modriča
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Östers The New Saints
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Omonia Sloga
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Maardu Bohemians
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Illichivets Banants
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Haka Etzella
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Nistru Shakhtyor Soligorsk
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 B68 Ventspils
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Partizani Birkirkara
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Bate Borisov Dinamo Tbilisi
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Ekranas Dudelange
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Banská Bystrica Qarabağ
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Shirak Tiraspol
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Portadown Žalgiris
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Glentoran Allianssi
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Haverfordwest Hafnarfjarðar
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Pennarossa Željezničar
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 FC Tbilisi Shamkir
Qualifying Fase 1 (first leg) 15/07/2004 Akraness TVMK
Qualifying Fase 1 (second leg) 27/07/2004 Bohemians Maardu
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Ventspils B68
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Allianssi Glentoran
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Modriča Santa Coloma
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Dinamo Tbilisi Bate Borisov
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Shamkir FC Tbilisi
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Banants Illichivets
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Shakhtyor Soligorsk Nistru
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Qarabağ Banská Bystrica
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Žalgiris Portadown
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Etzella Haka
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 TVMK Akraness
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Željezničar Pennarossa
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Sloga Omonia
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Dinamo Tirana Oțelul Galați
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Hafnarfjarðar Haverfordwest
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 The New Saints Östers
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Budapest Honvéd Mika
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Birkirkara Partizani
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Longford Vaduz
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Maribor Sileks
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Liepājas Metalurgs B36
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Primorje Marsaxlokk
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Tiraspol Shirak
Qualifying Fase 1 (second leg) 29/07/2004 Dudelange Ekranas
Qualifying Fase 2 (first leg) 10/08/2004 ASKÖ Pasching Zenit
Qualifying Fase 2 (first leg) 10/08/2004 Omonia CSKA Sofia
Qualifying Fase 2 (first leg) 10/08/2004 Banatski Dvor Maribor
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Željezničar Litex Lovech
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Metalurh Donetsk Tiraspol
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Terek Lech Poznań
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Illichivets Austria Wien
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Petržalka Dnipro
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Ventspils Brøndby
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Železnik Steaua București
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Nistru Sigma Olomouc
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 FC Tbilisi Legia Warszawa
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Odd Ekranas
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Stabæk Haka
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Banská Bystrica Wil
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Östers Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Gençlerbirliği Rijeka
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Hafnarfjarðar Dunfermline
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Hammarby Akraness
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Rapid Wien Rubin Kazan
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Žalgiris Aalborg
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Bnei Sakhnin Partizani
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Beveren Vaduz
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Glentoran Elfsborg
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Amica Wronki Budapest Honvéd
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Újpest Servette
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Bodø/Glimt Maardu
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 AEK Larnaca Maccabi Petah
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Oțelul Galați Partizan
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Dinamo Zagreb Primorje
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Levski Sofia Modriča
Qualifying Fase 2 (first leg) 12/08/2004 Slavia Praha Dinamo Tbilisi
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Legia Warszawa FC Tbilisi
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Maardu Bodø/Glimt
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Dnipro Petržalka
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Dinamo Tbilisi Slavia Praha
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Litex Lovech Željezničar
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Austria Wien Illichivets
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Dunfermline Hafnarfjarðar
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Brøndby Ventspils
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Lech Poznań Terek
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Rubin Kazan Rapid Wien
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Wil Banská Bystrica
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Maribor Banatski Dvor
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Budapest Honvéd Amica Wronki
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Elfsborg Glentoran
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Partizan Oțelul Galați
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 CSKA Sofia Omonia
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Rijeka Gençlerbirliği
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Servette Újpest
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Modriča Levski Sofia
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Zenit ASKÖ Pasching
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Akraness Hammarby
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Primorje Dinamo Zagreb
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Partizani Bnei Sakhnin
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Ekranas Odd
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Liepājas Metalurgs Östers
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Maccabi Petah AEK Larnaca
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Haka Stabæk
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Sigma Olomouc Nistru
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Steaua București Železnik
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Aalborg Žalgiris
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Tiraspol Metalurh Donetsk
Qualifying Fase 2 (second leg) 26/08/2004 Vaduz Beveren
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Újpest Stuttgart
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Banská Bystrica Benfica
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Standard Liège Bochum
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Club Brugge Châteauroux
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Sochaux Stabæk
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Millwall Ferencváros
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Hammarby Villarreal
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Newcastle Bnei Sakhnin
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 PAOK AZ Alkmaar
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Austria Wien Legia Warszawa
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Bodø/Glimt Beşiktaş
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Parma Maribor
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Zaragoza Sigma Olomouc
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Sevilla Nacional
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Marítimo Rangers
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Middlesbrough Baník Ostrava
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Partizan Dinamo București
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Dinamo Zagreb Elfsborg
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Wisła Kraków Dinamo Tbilisi
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Shelbourne Lille
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Levski Sofia Beveren
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Sporting de Portugal Rapid Wien
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Ventspils Amica Wronki
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Terek Basel
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Maccabi Haifa Dnipro
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Zenit Crvena Zvezda
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Schalke 04 Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Gorica AEK
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Steaua București CSKA Sofia
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Panionios Udinese
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Trabzonspor Athletic Club
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Odd Feyenoord
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Aalborg Auxerre
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Grazer AK Litex Lovech
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Metalurh Donetsk Lazio
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Utrecht Djurgårdens
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Egaleo Gençlerbirliği
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Hafnarfjarðar Alemannia Aachen
Qualifying Fase 3 (first leg) 16/09/2004 Heart of Midlothian Braga
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Stuttgart Újpest
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Sigma Olomouc Zaragoza
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Stabæk Sochaux
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Amica Wronki Ventspils
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Heerenveen Maccabi Petah
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Athletic Club Trabzonspor
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Dnipro Maccabi Haifa
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Liepājas Metalurgs Schalke 04
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Dinamo Tbilisi Wisła Kraków
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 CSKA Sofia Steaua București
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Dinamo București Partizan
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Litex Lovech Grazer AK
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Villarreal Hammarby
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Beşiktaş Bodø/Glimt
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Lille Shelbourne
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Rangers Marítimo
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Udinese Panionios
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Ferencváros Millwall
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Nacional Sevilla
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Lazio Metalurh Donetsk
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Benfica Banská Bystrica
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Legia Warszawa Austria Wien
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Auxerre Aalborg
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Baník Ostrava Middlesbrough
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Rapid Wien Sporting de Portugal
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Bochum Standard Liège
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 AEK Gorica
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Beveren Levski Sofia
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Gençlerbirliği Egaleo
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Basel Terek
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Crvena Zvezda Zenit
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Djurgårdens Utrecht
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Elfsborg Dinamo Zagreb
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 AZ Alkmaar PAOK
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Alemannia Aachen Hafnarfjarðar
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Maribor Parma
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Bnei Sakhnin Newcastle
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Braga Heart of Midlothian
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Feyenoord Odd
Qualifying Fase 3 (second leg) 30/09/2004 Châteauroux Club Brugge
Group phase game 1 21/10/2004 Benfica Heerenveen
Group phase game 1 21/10/2004 Zenit AEK
Group phase game 1 21/10/2004 Zaragoza Utrecht
Group phase game 1 21/10/2004 Amica Wronki Rangers
Group phase game 1 21/10/2004 Alemannia Aachen Lille
Group phase game 1 21/10/2004 Lazio Villarreal
Group phase game 1 21/10/2004 Egaleo Middlesbrough
Group phase game 1 21/10/2004 Auxerre Grazer AK
Group phase game 1 21/10/2004 Dinamo Tbilisi Sochaux
Group phase game 1 21/10/2004 Panionios Newcastle
Group phase game 1 21/10/2004 Dnipro Club Brugge
Group phase game 1 21/10/2004 Athletic Club Parma
Group phase game 1 21/10/2004 Steaua București Standard Liège
Group phase game 1 21/10/2004 Schalke 04 Basel
Group phase game 1 21/10/2004 Feyenoord Heart of Midlothian
Group phase game 1 21/10/2004 Beveren Stuttgart
Group phase game 2 04/11/2004 AZ Alkmaar Auxerre
Group phase game 2 04/11/2004 Stuttgart Benfica
Group phase game 2 04/11/2004 Lille Zenit
Group phase game 2 04/11/2004 Heart of Midlothian Schalke 04
Group phase game 2 04/11/2004 Ferencváros Feyenoord
Group phase game 2 04/11/2004 Parma Steaua București
Group phase game 2 04/11/2004 Beşiktaş Athletic Club
Group phase game 2 04/11/2004 Dinamo Zagreb Beveren
Group phase game 2 04/11/2004 Grazer AK Amica Wronki
Group phase game 2 04/11/2004 Utrecht Dnipro
Group phase game 2 04/11/2004 Sevilla Alemannia Aachen
Group phase game 2 04/11/2004 Newcastle Dinamo Tbilisi
Group phase game 2 04/11/2004 Sporting de Portugal Panionios
Group phase game 2 04/11/2004 Partizan Egaleo
Group phase game 2 04/11/2004 Middlesbrough Lazio
Group phase game 2 04/11/2004 Austria Wien Zaragoza
Group phase game 3 25/11/2004 Heerenveen Stuttgart
Group phase game 3 25/11/2004 Amica Wronki AZ Alkmaar
Group phase game 3 25/11/2004 Rangers Grazer AK
Group phase game 3 25/11/2004 Benfica Dinamo Zagreb
Group phase game 3 25/11/2004 Club Brugge Utrecht
Group phase game 3 25/11/2004 Zenit Sevilla
Group phase game 3 25/11/2004 AEK Lille
Group phase game 3 25/11/2004 Villarreal Middlesbrough
Group phase game 3 25/11/2004 Lazio Partizan
Group phase game 3 25/11/2004 Standard Liège Parma
Group phase game 3 25/11/2004 Sochaux Newcastle
Group phase game 3 25/11/2004 Dinamo Tbilisi Sporting de Portugal
Group phase game 3 25/11/2004 Dnipro Austria Wien
Group phase game 3 25/11/2004 Steaua București Beşiktaş
Group phase game 3 25/11/2004 Basel Heart of Midlothian
Group phase game 3 25/11/2004 Schalke 04 Ferencváros
Group phase game 4 01/12/2004 Beşiktaş Standard Liège
Group phase game 4 01/12/2004 Ferencváros Basel
Group phase game 4 01/12/2004 Feyenoord Schalke 04
Group phase game 4 01/12/2004 Athletic Club Steaua București
Group phase game 4 01/12/2004 Austria Wien Club Brugge
Group phase game 4 01/12/2004 Zaragoza Dnipro
Group phase game 4 01/12/2004 Sporting de Portugal Sochaux
Group phase game 4 01/12/2004 Panionios Dinamo Tbilisi
Group phase game 4 02/12/2004 Dinamo Zagreb Heerenveen
Group phase game 4 02/12/2004 Alemannia Aachen Zenit
Group phase game 4 02/12/2004 Sevilla AEK
Group phase game 4 02/12/2004 Beveren Benfica
Group phase game 4 02/12/2004 AZ Alkmaar Rangers
Group phase game 4 02/12/2004 Auxerre Amica Wronki
Group phase game 4 02/12/2004 Egaleo Lazio
Group phase game 4 02/12/2004 Partizan Villarreal
Group phase game 5 15/12/2004 Grazer AK AZ Alkmaar
Group phase game 5 15/12/2004 Lille Sevilla
Group phase game 5 15/12/2004 AEK Alemannia Aachen
Group phase game 5 15/12/2004 Stuttgart Dinamo Zagreb
Group phase game 5 15/12/2004 Heerenveen Beveren
Group phase game 5 15/12/2004 Villarreal Egaleo
Group phase game 5 15/12/2004 Middlesbrough Partizan
Group phase game 5 15/12/2004 Rangers Auxerre
Group phase game 5 16/12/2004 Newcastle Sporting de Portugal
Group phase game 5 16/12/2004 Sochaux Panionios
Group phase game 5 16/12/2004 Heart of Midlothian Ferencváros
Group phase game 5 16/12/2004 Utrecht Austria Wien
Group phase game 5 16/12/2004 Club Brugge Zaragoza
Group phase game 5 16/12/2004 Basel Feyenoord
Group phase game 5 16/12/2004 Standard Liège Athletic Club
Group phase game 5 16/12/2004 Parma Beşiktaş
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Sporting de Portugal Feyenoord
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Valencia Steaua București
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Partizan Dnipro
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Shakhtar Schalke 04
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Panathinaikos Sevilla
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Ajax Auxerre
Round of 32 (first leg) 16/02/2005 Parma Stuttgart
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Alemannia Aachen AZ Alkmaar
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Olympiacos Sochaux
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Dynamo Kyiv Villarreal
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Grazer AK Middlesbrough
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 CSKA Benfica
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Fenerbahçe Zaragoza
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Basel Lille
Round of 32 (first leg) 17/02/2005 Heerenveen Newcastle
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Auxerre Ajax
Round of 32 (first leg) 24/02/2005 Austria Wien Athletic Club
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Lille Basel
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Benfica CSKA
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Sevilla Panathinaikos
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Villarreal Dynamo Kyiv
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Newcastle Heerenveen
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Middlesbrough Grazer AK
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Feyenoord Sporting de Portugal
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Stuttgart Parma
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 AZ Alkmaar Alemannia Aachen
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Steaua București Valencia
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Sochaux Olympiacos
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Schalke 04 Shakhtar
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Dnipro Partizan
Round of 32 (second leg) 24/02/2005 Zaragoza Fenerbahçe
Round of 32 (second leg) 27/02/2005 Athletic Club Austria Wien
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Partizan CSKA
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Shakhtar AZ Alkmaar
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Austria Wien Zaragoza
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Lille Auxerre
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Middlesbrough Sporting de Portugal
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Sevilla Parma
Round of 16 (first leg) 10/03/2005 Olympiacos Newcastle
Round of 16 (first leg) 16/03/2005 Steaua București Villarreal
Round of 16 (second leg) 16/03/2005 AZ Alkmaar Shakhtar
Round of 16 (second leg) 16/03/2005 Newcastle Olympiacos
Round of 16 (second leg) 17/03/2005 CSKA Partizan
Round of 16 (second leg) 17/03/2005 Zaragoza Austria Wien
Round of 16 (second leg) 17/03/2005 Sporting de Portugal Middlesbrough
Round of 16 (second leg) 17/03/2005 Parma Sevilla
Round of 16 (second leg) 17/03/2005 Auxerre Lille
Round of 16 (second leg) 20/03/2005 Villarreal Steaua București
Round of 8 (first leg) 07/04/2005 CSKA Auxerre
Round of 8 (first leg) 07/04/2005 Newcastle Sporting de Portugal
Round of 8 (first leg) 07/04/2005 Austria Wien Parma
Round of 8 (first leg) 07/04/2005 Villarreal AZ Alkmaar
Round of 8 (second leg) 14/04/2005 Sporting de Portugal Newcastle
Round of 8 (second leg) 14/04/2005 AZ Alkmaar Villarreal
Round of 8 (second leg) 14/04/2005 Parma Austria Wien
Round of 8 (second leg) 14/04/2005 Auxerre CSKA
Semifinal (first leg) 28/04/2005 Sporting de Portugal AZ Alkmaar
Semifinal (first leg) 28/04/2005 Parma CSKA
Semifinal (second leg) 05/05/2005 AZ Alkmaar Sporting de Portugal
Semifinal (second leg) 05/05/2005 CSKA Parma
Final 18/05/2005 Sporting de Portugal CSKA

Top 10

  Name Club Pos Goals GoalsPM
Shearer Newcastle
11 1.22
Liédson Sporting de Portugal
8 0.57
Cacau Stuttgart
7 0.88
Roland Kollmann Grazer AK
7 1.00
Kalou Auxerre
6 0.50
Aleksandr Katasonov Liepājas Metalurgs
6 1.00
Aleksandr Kerzhakov Zenit
6 0.86
Rär Cederquist Östers
6 1.50
Adrian Neaga Steaua București
5 0.63
Joãozinho Litex Lovech
5 1.25
  Name Club Pos Minutes
Ricardo Sporting de Portugal
1380
Timmer AZ Alkmaar
1290
Liédson Sporting de Portugal
1277
Jocelyn Blanchard Austria Wien
1260
De Cler AZ Alkmaar
1227
Landzaat AZ Alkmaar
1195
Rabiu Afolabi Austria Wien
1170
Ernst Dospel Austria Wien
1170
Saša Papac Austria Wien
1170
Rogério Sporting de Portugal
1115
  Name Club Pos Yellows
Bowyer Newcastle
5
Grella Parma
5
Markus Kiesenebner Austria Wien
5
Liédson Sporting de Portugal
4
Petre Marin Steaua București
4
Nenad Brnović Partizan
4
Oleh Shelayev Dnipro
4
Bolaño Parma
4
Contini Parma
4
Moses Sichone Alemannia Aachen
4
  Name Club Pos Reds
José Mari Villarreal
2
Janne Salli Haka
1
Anderson Polga Sporting de Portugal
1
Energy Murambadoro Bnei Sakhnin
1
Bruno Patacas Nacional
1
Jankulovski Udinese
1
Ante Čović Hammarby
1
Patrick Kisnorbo Heart of Midlothian
1
Daniel Oprita Steaua București
1
Radosław Cierzniak Amica Wronki
1
Goals:
903
Goals Per Match:
2.70
Yellow Cards:
1053
Bookings Per Match:
3.15
Red Cards:
60
Sent Offs Per Match:
0.18
Home wins:
173
Away wins:
93
Draws:
68
Widest home win:
Longest winning run:
Newcastle: 5 Matches
Longest losing run:
Utrecht: 5 Matches
Longest no losing run:
Newcastle: 11 Matches
Longest no winning run:
Utrecht: 5 Matches

Clubs

Club M W D L % F A YC RD
Sporting de Portugal 15 9 2 4
60%
13%
27%
27 16 20 2
AZ Alkmaar 14 10 2 2
71%
14%
15%
25 15 18 1
Parma 14 5 6 3
35%
42%
23%
12 12 53 1
Austria Wien 14 6 7 1
42%
50%
8%
16 9 24 1
Newcastle 12 10 1 1
83%
8%
9%
28 9 18 1
Villarreal 12 6 5 1
50%
41%
9%
19 6 20 3
Partizan 12 4 6 2
33%
50%
17%
15 12 22 4
Auxerre 12 6 3 3
50%
25%
25%
16 10 10 0
Steaua București 12 5 2 5
41%
16%
43%
15 14 24 1
Dinamo Tbilisi 10 4 0 6
40%
60%
14 21 24 0
Middlesbrough 10 5 2 3
50%
20%
30%
16 10 11 0
Sevilla 10 5 2 3
50%
20%
30%
12 7 18 0
Lille 10 5 3 2
50%
30%
20%
11 6 13 2
Zaragoza 10 6 3 1
60%
30%
10%
15 9 19 0
Dnipro 10 5 2 3
50%
20%
30%
15 10 22 0
CSKA 9 5 3 1
55%
33%
12%
16 5 17 0
Zenit 8 4 2 2
50%
25%
25%
18 10 17 0
Athletic Club 8 4 1 3
50%
12%
38%
16 9 11 0
Feyenoord 8 4 1 3
50%
12%
38%
13 8 11 0
Grazer AK 8 3 2 3
37%
25%
38%
13 9 3 0
Schalke 04 8 4 2 2
50%
25%
25%
14 6 7 0
Amica Wronki 8 2 1 5
25%
12%
63%
6 18 10 1
Beveren 8 3 1 4
37%
12%
51%
9 18 15 3
Benfica 8 5 1 2
62%
12%
26%
15 8 9 0
Sochaux 8 5 0 3
62%
38%
12 6 10 0
Stuttgart 8 5 1 2
62%
12%
26%
17 6 7 0
Dinamo Zagreb 8 3 2 3
37%
25%
38%
15 9 12 0
Basel 8 3 3 2
37%
37%
26%
8 7 12 0
Alemannia Aachen 8 3 3 2
37%
37%
26%
11 7 16 2
Heerenveen 7 3 1 3
42%
14%
44%
13 10 11 0
Rangers 6 3 0 3
50%
50%
9 4 4 0
Ferencváros 6 2 2 2
33%
33%
34%
7 7 14 0
Maribor 6 2 2 2
33%
33%
34%
6 6 7 0
Club Brugge 6 3 2 1
50%
33%
17%
10 6 7 1
Liepājas Metalurgs 6 2 2 2
33%
33%
34%
15 13 5 0
Beşiktaş 6 2 2 2
33%
33%
34%
9 8 7 0
Standard Liège 6 1 3 2
16%
50%
34%
5 12 9 0
AEK 6 1 1 4
16%
16%
68%
6 13 11 0
Hafnarfjarðar 6 3 2 1
50%
33%
17%
9 9 6 0
Ventspils 6 2 3 1
33%
50%
17%
13 3 14 1
Panionios 6 2 0 4
33%
67%
9 10 15 1
Egaleo 6 2 1 3
33%
16%
51%
4 11 5 0
Lazio 6 2 2 2
33%
33%
34%
10 7 8 0
Heart of Midlothian 6 2 1 3
33%
16%
51%
7 9 7 1
Utrecht 6 1 0 5
16%
84%
6 10 6 0
Banská Bystrica 6 3 1 2
50%
16%
34%
8 7 9 3
Bodø/Glimt 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 5 1 0
Bnei Sakhnin 4 2 0 2
50%
50%
7 8 5 2
Újpest 4 2 0 2
50%
50%
6 8 7 1
Levski Sofia 4 2 1 1
50%
25%
25%
9 2 2 0
Legia Warszawa 4 2 0 2
50%
50%
8 3 4 0
Odd 4 1 0 3
25%
75%
5 8 3 0
Stabæk 4 2 0 2
50%
50%
6 11 3 1
Aalborg 4 1 2 1
25%
50%
25%
4 4 2 0
Elfsborg 4 2 1 1
50%
25%
25%
3 3 5 1
Rapid Wien 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 4 6 1
Sigma Olomouc 4 2 0 2
50%
50%
8 5 6 0
Gençlerbirliği 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 4 7 0
Hammarby 4 2 0 2
50%
50%
5 6 5 1
Metalurh Donetsk 4 2 0 2
50%
50%
5 7 1 0
Budapest Honvéd 4 2 1 1
50%
25%
25%
3 2 6 0
Oțelul Galați 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 2 8 0
Olympiacos 4 2 0 2
50%
50%
3 7 6 2
Primorje 4 3 0 1
75%
25%
5 4 7 0
Vaduz 4 2 0 2
50%
50%
6 7 13 0
Shakhtar 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 6 11 0
Modriča 4 2 0 2
50%
50%
4 8 10 1
Östers 4 2 2 0
50%
50%
7 4 3 0
Omonia 4 2 1 1
50%
25%
25%
10 5 8 0
Maardu 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 4 7 0
Illichivets 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 3 4 0
Terek 4 2 1 1
50%
25%
25%
3 3 5 0
Nistru 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 8 5 0
Partizani 4 1 0 3
25%
75%
6 10 8 2
Ekranas 4 3 0 1
75%
25%
6 5 10 1
Haka 4 2 0 2
50%
50%
7 8 7 1
Žalgiris 4 1 2 1
25%
50%
25%
5 5 5 0
Litex Lovech 4 3 0 1
75%
25%
10 6 4 1
Glentoran 4 1 1 2
25%
25%
50%
5 6 4 0
CSKA Sofia 4 1 2 1
25%
50%
25%
7 6 5 0
Željezničar 4 2 0 2
50%
50%
10 10 4 0
Tiraspol 4 2 0 2
50%
50%
5 6 3 0
FC Tbilisi 4 2 0 2
50%
50%
5 8 12 1
Akraness 4 2 0 2
50%
50%
7 7 1 1
Maccabi Petah 3 1 0 2
33%
67%
4 8 10 2
Trabzonspor 2 1 0 1
50%
50%
3 4 1 0
Maccabi Haifa 2 1 0 1
50%
50%
1 2 2 0
Dynamo Kyiv 2 0 1 1
50%
50%
0 2 9 0
Shelbourne 2 0 1 1
50%
50%
2 4 0 0
Ajax 2 1 0 1
50%
50%
2 3 5 0
Panathinaikos 2 1 0 1
50%
50%
1 2 5 1
Nacional 2 0 0 2
100%
1 4 8 1
Valencia 2 1 0 1
50%
50%
2 2 4 0
Wisła Kraków 2 1 0 1
50%
50%
5 5 2 0
Braga 2 0 1 1
50%
50%
3 5 3 0
Marítimo 2 1 0 1
50%
50%
1 1 1 0
Udinese 2 1 0 1
50%
50%
2 3 6 1
Dinamo București 2 0 1 1
50%
50%
1 3 2 0
Baník Ostrava 2 0 1 1
50%
50%
1 4 0 0
Djurgårdens 2 1 0 1
50%
50%
3 4 0 0
Gorica 2 0 1 1
50%
50%
1 2 2 0
Crvena Zvezda 2 0 0 2
100%
1 6 4 0
Mika 2 0 1 1
50%
50%
1 2 3 0
Millwall 2 0 1 1
50%
50%
2 4 0 0
Qarabağ 2 0 0 2
100%
0 4 2 0
Dudelange 2 0 0 2
100%
1 3 4 0
Bate Borisov 2 0 0 2
100%
2 4 3 0
Birkirkara 2 1 0 1
50%
50%
4 5 5 0
B68 2 0 0 2
100%
0 11 2 0
Shakhtyor Soligorsk 2 0 1 1
50%
50%
2 3 2 0
Etzella 2 0 0 2
100%
2 5 6 0
Banants 2 0 0 2
100%
0 4 1 0
Bohemians 2 0 1 1
50%
50%
1 3 2 0
Sloga 2 0 0 2
100%
1 8 4 0
The New Saints 2 0 0 2
100%
1 4 2 0
Santa Coloma 2 0 0 2
100%
0 4 4 0
Longford 2 0 0 2
100%
2 4 6 0
B36 2 0 0 2
100%
2 11 5 0
Sileks 2 0 1 1
50%
50%
1 2 2 0
Marsaxlokk 2 0 0 2
100%
0 3 4 0
Dinamo Tirana 2 0 0 2
100%
1 8 3 0
Shirak 2 0 0 2
100%
1 4 3 0
Portadown 2 0 1 1
50%
50%
2 4 4 1
Allianssi 2 0 1 1
50%
50%
3 4 3 0
Haverfordwest 2 0 0 2
100%
1 4 6 0
Châteauroux 2 0 0 2
100%
1 5 1 1
Bochum 2 0 2 0
100%
1 1 0 0
Slavia Praha 2 1 0 1
50%
50%
3 3 5 0
AEK Larnaca 2 1 0 1
50%
50%
3 4 9 2
Servette 2 0 0 2
100%
1 5 2 0
Rubin Kazan 2 1 0 1
50%
50%
2 3 7 1
Dunfermline 2 0 1 1
50%
50%
3 4 4 0
Rijeka 2 1 0 1
50%
50%
2 2 1 0
PAOK 2 0 0 2
100%
3 5 4 0
Wil 2 0 1 1
50%
50%
2 4 7 1
Brøndby 2 0 2 0
100%
1 1 2 1
Petržalka 2 0 1 1
50%
50%
1 4 2 0
Lech Poznań 2 0 0 2
100%
0 2 5 0
Banatski Dvor 2 1 0 1
50%
50%
2 2 3 0
ASKÖ Pasching 2 1 0 1
50%
50%
3 3 7 0
TVMK 2 0 0 2
100%
3 6 1 0
Shamkir 2 0 0 2
100%
1 5 6 1
Pennarossa 2 0 0 2
100%
1 9 2 0
Železnik 2 1 0 1
50%
50%
4 5 9 1
Fenerbahçe 2 0 0 2
100%
1 3 5 0
Notify error