2019-202009-101999-001989-901979-801969-701959-60 121949-50 121939-40 12345
2018-192008-091998-991988-891978-791968-691958-59 121948-49
2017-182007-081997-981987-881977-781967-68 121957-58 121947-48
2016-172006-071996-971986-871976-771966-67 121956-57 121946-47
2015-162005-061995-961985-861975-761965-66 121955-56 121945-461935-36 123
2014-152004-051994-951984-851974-751964-65 121954-55 121944-451934-35 123
2013-142003-041993-941983-841973-741963-64 121953-54 121943-441933-34
2012-132002-031992-931982-831972-731962-63 121952-53 121942-43 1231932-33
2011-122001-021991-921981-821971-721961-62 121951-52 121941-42 1231931-32
2010-112000-011990-911980-811970-711960-61 121950-51 121940-41 121930-31

prev Generalísimo Cup1943-44 next

Matches

Type Date Home Result Visitor
Preliminary Round 1 20/02/1944 Orensana Lemos
Preliminary Round 1 20/02/1944 Torrelavega Barreda
Preliminary Round 1 20/02/1944 Salamanca Ferroviaria
Preliminary Round 1 20/02/1944 UD Teruel Español Arrabal
Preliminary Round 1 20/02/1944 UD Huesca Escoriaza
Preliminary Round 1 20/02/1944 Tudelano Oberena
Preliminary Round 1 20/02/1944 Izarra Maestranza Aérea Logroño
Preliminary Round 1 20/02/1944 Burgalesa Fábrica Nacional de Palencia
Preliminary Round 1 20/02/1944 Trujillo Emérita
Preliminary Round 1 20/02/1944 Tanagra Avilés
Preliminary Round 1 20/02/1944 Langreano La Felguera
Preliminary Round 1 20/02/1944 Ponferradina Leonés
Preliminary Round 1 20/02/1944 Lucense Club Betanzos
Preliminary Round 1 20/02/1944 Pontevedra Santiago
Preliminary Round 1 20/02/1944 Juvencia Oriamendi
Preliminary Round 1 20/02/1944 Berbés Turista
Preliminary Round 1 (third leg) 22/02/1944 Barreda Torrelavega
Preliminary Round 1 22/02/1944 Alavés Tolosa
Preliminary Round 1 22/02/1944 Vasconia Real Unión
Preliminary Round 1 22/02/1944 Atlético Baleares España Llucmajor
Preliminary Round 1 (third leg) 22/02/1944 Ferroviaria Salamanca
Preliminary Round 1 (tie breaker 2) 24/02/1944 Barreda Torrelavega
Preliminary Round 2 27/02/1944 San Martín Júpiter
Preliminary Round 2 27/02/1944 RCD Córdoba Electromecánicas Córdoba
Preliminary Round 2 27/02/1944 Cádiz Coria
Preliminary Round 2 27/02/1944 Balompédica Linense Algeciras CF
Preliminary Round 2 27/02/1944 Olímpica Jiennense Linares Deportivo
Preliminary Round 2 27/02/1944 Badajoz Emérita
Preliminary Round 2 27/02/1944 RSD Alcalá Ferroviaria
Preliminary Round 2 27/02/1944 Manchego Mediodía
Preliminary Round 2 27/02/1944 Imperio de Madrid Toledo
Preliminary Round 2 27/02/1944 Lorca Club de Fútbol Imperial
Preliminary Round 2 27/02/1944 Cartagena CF Gimnástica Abad
Preliminary Round 2 27/02/1944 Eldense CD Almansa
Preliminary Round 2 27/02/1944 Acero Sueca
Preliminary Round 2 27/02/1944 Alicante Crevillente
Preliminary Round 2 27/02/1944 Reus Gimnástico de Tarragona
Preliminary Round 2 27/02/1944 Sestao Erandio
Preliminary Round 2 27/02/1944 Orensana Lucense
Preliminary Round 2 27/02/1944 Berbés Pontevedra
Preliminary Round 2 27/02/1944 Langreano Juvencia
Preliminary Round 2 27/02/1944 Barreda Tanagra
Preliminary Round 2 27/02/1944 Vasconia Alavés
Preliminary Round 2 27/02/1944 Oberena Maestranza Aérea Logroño
Preliminary Round 2 27/02/1944 Fábrica Nacional de Palencia Ponferradina
Preliminary Round 2 27/02/1944 Cultural de Durango Indauchu
Preliminary Round 2 27/02/1944 Gerona Figueras
Preliminary Round 2 28/02/1944 Albacete CD Cieza
Preliminary Round 2 (tie breaker) 29/02/1944 Lucense Orensana
Preliminary Round 2 (tie breaker) 29/02/1944 Gimnástico de Tarragona Reus
Preliminary Round 2 (tie breaker) 29/02/1944 Figueras Gerona
Preliminary Round 2 01/03/1944 Arenas Zaragoza UD Teruel
Preliminary Round 2 02/03/1944 Granollers Atlético Baleares
Preliminary Round 2 02/03/1944 Atlético Zaragoza UD Huesca
Preliminary Round 2 (tie breaker) 03/03/1944 UD Teruel Arenas Zaragoza
Preliminary Round 3 05/03/1944 Recreativo Onuba Cádiz
Preliminary Round 3 05/03/1944 Badajoz Manchego
Preliminary Round 3 05/03/1944 Júpiter Figueras
Preliminary Round 3 05/03/1944 Algeciras CF Olímpica Jiennense
Preliminary Round 3 05/03/1944 RSD Alcalá Imperio de Madrid
Preliminary Round 3 05/03/1944 Imperial Cartagena CF
Preliminary Round 3 05/03/1944 Albacete Eldense
Preliminary Round 3 05/03/1944 Acero Alicante
Preliminary Round 3 05/03/1944 Gimnástico de Tarragona Granollers
Preliminary Round 3 05/03/1944 Fábrica Nacional de Palencia Langreano
Preliminary Round 3 05/03/1944 Indauchu Alavés
Preliminary Round 3 05/03/1944 Tanagra Sestao
Preliminary Round 2 05/03/1944 Lérida Tarrasa
Preliminary Round 3 05/03/1944 Lucense Berbés
Preliminary Round 2 (tie breaker) 05/03/1944 UD Huesca Atlético Zaragoza
Preliminary Round 2 05/03/1944 UD Melilla Atlético Tetuán
Preliminary Round 3 12/03/1944 Lérida UD Huesca
Preliminary Round 3 12/03/1944 UD Teruel Oberena
Preliminary Round 3 12/03/1944 RCD Córdoba UD Melilla
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Fábrica Nacional de Palencia Berbés
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Tanagra Alavés
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 UD Teruel Lérida
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Júpiter Gimnástico de Tarragona
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Badajoz Recreativo Onuba
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Olímpica Jiennense RCD Córdoba
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Imperio de Madrid Acero
Preliminary Round 4 (first leg) 19/03/1944 Imperial Albacete
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Alavés Tanagra
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Berbés Fábrica Nacional de Palencia
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Lérida UD Teruel
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Recreativo Onuba Badajoz
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 RCD Córdoba Olímpica Jiennense
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Acero Imperio de Madrid
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Albacete Imperial
Preliminary Round 4 (second leg) 26/03/1944 Gimnástico de Tarragona Júpiter
Preliminary Round 5 (first leg) 02/04/1944 RCD Córdoba Recreativo Onuba
Preliminary Round 5 (first leg) 02/04/1944 Gimnástico de Tarragona UD Teruel
Preliminary Round 5 (first leg) 02/04/1944 Fábrica Nacional de Palencia Alavés
Preliminary Round 5 (first leg) 02/04/1944 Imperio de Madrid Albacete
Preliminary Round 5 (second leg) 09/04/1944 UD Teruel Gimnástico de Tarragona
Preliminary Round 5 (second leg) 09/04/1944 Alavés Fábrica Nacional de Palencia
Preliminary Round 5 (second leg) 09/04/1944 Albacete Imperio de Madrid
Preliminary Round 5 (second leg) 09/04/1944 Recreativo Onuba RCD Córdoba
Preliminary Round 6 (first leg) 16/04/1944 Albacete RCD Córdoba
Preliminary Round 6 (first leg) 16/04/1944 Fábrica Nacional de Palencia Gimnástico de Tarragona
Preliminary Round 6 (second leg) 23/04/1944 RCD Córdoba Albacete
Preliminary Round 6 (second leg) 23/04/1944 Gimnástico de Tarragona Fábrica Nacional de Palencia
Round of 32 (first leg) 29/04/1944 Arenas de Guecho Real Gijón
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Castellón Alcoyano
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Oviedo Santander
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 SD Ceuta Granada
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Sevilla Xerez Club
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Real Madrid Betis
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Hércules Murcia
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Cultural Leonesa Celta de Vigo
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Constancia Barcelona
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Sabadell Mallorca
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Español Gimnástico de Tarragona
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Zaragoza Valencia
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Osasuna Real Sociedad
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Baracaldo Atlético de Bilbao
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 Valladolid Deportivo de La Coruña
Round of 32 (first leg) 30/04/1944 RCD Córdoba Atlético Aviación
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Alcoyano Castellón
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Granada SD Ceuta
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Xerez Club Sevilla
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Atlético Aviación RCD Córdoba
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Betis Real Madrid
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Murcia Hércules
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Mallorca Sabadell
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Barcelona Constancia
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Valencia Zaragoza
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Real Sociedad Osasuna
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Atlético de Bilbao Baracaldo
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Real Gijón Arenas de Guecho
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Deportivo de La Coruña Valladolid
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Celta de Vigo Cultural Leonesa
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Santander Oviedo
Round of 32 (second leg) 07/05/1944 Gimnástico de Tarragona Español
Round of 32 (third leg) 09/05/1944 Español Gimnástico de Tarragona
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Arenas de Guecho Atlético de Bilbao
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Castellón Sabadell
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Atlético Aviación Celta de Vigo
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Murcia Oviedo
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Granada Real Madrid
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Español Real Sociedad
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Sevilla Barcelona
Round of 16 (first leg) 14/05/1944 Valencia Deportivo de La Coruña
Round of 16 (second leg) 20/05/1944 Atlético de Bilbao Arenas de Guecho
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Oviedo Murcia
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Sabadell Castellón
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Barcelona Sevilla
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Deportivo de La Coruña Valencia
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Celta de Vigo Atlético Aviación
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Real Madrid Granada
Round of 16 (second leg) 21/05/1944 Real Sociedad Español
Round of 8 (first leg) 28/05/1944 Sevilla Atlético Aviación
Round of 8 (first leg) 28/05/1944 Sabadell Valencia
Round of 8 (first leg) 28/05/1944 Murcia Español
Round of 8 (first leg) 28/05/1944 Atlético de Bilbao Granada
Round of 8 (second leg) 04/06/1944 Granada Atlético de Bilbao
Round of 8 (second leg) 04/06/1944 Español Murcia
Round of 8 (second leg) 04/06/1944 Valencia Sabadell
Round of 8 (second leg) 04/06/1944 Atlético Aviación Sevilla
Semifinal (first leg) 11/06/1944 Valencia Murcia
Semifinal (first leg) 11/06/1944 Atlético Aviación Atlético de Bilbao
Semifinal (second leg) 18/06/1944 Atlético de Bilbao Atlético Aviación
Semifinal (second leg) 18/06/1944 Murcia Valencia
Semifinal (third leg) 21/06/1944 Atlético de Bilbao Atlético Aviación
Final 25/06/1944 Atlético de Bilbao Valencia

Top 10

    Name Club Pos Goals GoalsPM
Zarra Atlético de BilbaoAtlético de Bilbao
101.00
Igoa ValenciaValencia
91.00
Taltavull Atlético AviaciónAtlético Aviación
80.89
Portilla MurciaMurcia
70.88
Vilanova AlbaceteAlbacete
71.17
Galvany Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
61.00
Escudero Atlético de BilbaoAtlético de Bilbao
60.60
Mundo ValenciaValencia
60.86
Gorostiza ValenciaValencia
61.00
Campos Atlético AviaciónAtlético Aviación
60.67
    Name Club Pos Minutes
Vallés Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
1020
Gómez Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
1020
Sicart Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
1020
Mauri Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
1020
Barceló Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
1020
Babot Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
945
Enrique Martínez Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
930
Huguet Gimnástico de TarragonaGimnástico de Tarragona
930
Lezama Atlético de BilbaoAtlético de Bilbao
900
Celaya Atlético de BilbaoAtlético de Bilbao
900
    Name Club Pos Yellows
    Name Club Pos Reds
Oruña SalamancaSalamanca
1
Mallén CastellónCastellón
1
Santacatalina CastellónCastellón
1
Corona Real MadridReal Madrid
1
Mariages BetisBetis
1
Mariano BetisBetis
1
Bilbao BaracaldoBaracaldo
1
Pérez Real SociedadReal Sociedad
1
Tito Celta de VigoCelta de Vigo
1
Argüelles Fábrica Nacional de PalenciaFábrica Nacional de Palencia
1
Goals:
457
Goals Per Match:
2.77
Red Cards:
29
Sent Offs Per Match:
0.18
Home wins:
117
Away wins:
28
Draws:
20
Longest winning run:
Valencia: 7 Matches
Longest losing run:
Imperio de Madrid: 3 Matches
Longest no losing run:
Gimnástico de Tarragona: 7 Matches
Longest no winning run:
Torrelavega: 3 Matches

Clubs

Club M W D L % F A YC RD
Gimnástico de Tarragona 12 7 2 3
58%
16%
26%
23 10 0 2
Atlético de Bilbao 10 7 0 3
70%
30%
28 12 0 0
RCD Córdoba 10 5 1 4
50%
10%
40%
24 19 0 1
Atlético Aviación 9 5 0 4
55%
45%
26 16 0 0
Fábrica Nacional de Palencia 9 6 0 3
66%
34%
19 10 0 2
Valencia 9 7 0 2
77%
23%
29 10 0 0
UD Teruel 8 4 2 2
50%
25%
25%
17 11 0 1
Murcia 8 4 1 3
50%
12%
38%
15 15 0 1
Albacete 8 6 0 2
75%
25%
20 11 0 0
Alavés 7 6 0 1
85%
15%
16 6 0 0
Español 7 3 2 2
42%
28%
30%
11 12 0 1
Sabadell 6 3 0 3
50%
50%
12 13 0 0
Imperio de Madrid 6 3 0 3
50%
50%
18 8 0 0
Sevilla 6 3 2 1
50%
33%
17%
13 9 0 0
Granada 6 3 2 1
50%
33%
17%
9 10 0 0
Recreativo Onuba 5 3 0 2
60%
40%
7 7 0 3
Tanagra 5 3 0 2
60%
40%
11 8 0 0
Berbés 5 4 0 1
80%
20%
11 5 0 0
Castellón 4 1 0 3
25%
75%
7 7 0 2
Oviedo 4 2 0 2
50%
50%
11 8 0 0
Real Madrid 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 5 0 1
Celta de Vigo 4 2 1 1
50%
25%
25%
10 9 0 1
Acero 4 3 0 1
75%
25%
11 9 0 0
Deportivo de La Coruña 4 1 1 2
25%
25%
50%
9 7 0 0
Barcelona 4 1 2 1
25%
50%
25%
7 7 0 0
Badajoz 4 3 0 1
75%
25%
6 2 0 1
Olímpica Jiennense 4 2 1 1
50%
25%
25%
7 7 0 0
Real Sociedad 4 2 1 1
50%
25%
25%
7 5 0 1
Júpiter 4 2 0 2
50%
50%
6 9 0 1
Arenas de Guecho 4 1 0 3
25%
75%
7 14 0 0
Lérida 4 3 0 1
75%
25%
8 4 0 0
Imperial 4 3 0 1
75%
25%
6 7 0 1
Barreda 4 1 2 1
25%
50%
25%
4 4 0 0
UD Huesca 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 8 0 2
Lucense 4 2 1 1
50%
25%
25%
11 5 0 0
Figueras 3 1 1 1
33%
33%
34%
4 6 0 0
Torrelavega 3 0 2 1
66%
34%
2 3 0 0
Ferroviaria 3 1 1 1
33%
33%
34%
7 7 0 1
Oberena 3 1 1 1
33%
33%
34%
8 12 0 0
Langreano 3 2 0 1
66%
34%
5 6 0 0
Orensana 3 1 1 1
33%
33%
34%
4 7 0 0
Atlético Zaragoza 2 0 1 1
50%
50%
3 4 0 1
Reus 2 0 1 1
50%
50%
1 2 0 0
Atlético Baleares 2 1 0 1
50%
50%
3 2 0 1
Sestao 2 1 0 1
50%
50%
4 2 0 0
Cultural Leonesa 2 0 1 1
50%
50%
3 7 0 0
Indauchu 2 1 0 1
50%
50%
3 1 0 0
Gerona 2 0 1 1
50%
50%
3 4 0 0
Hércules 2 0 0 2
100%
0 3 0 0
Maestranza Aérea Logroño 2 1 0 1
50%
50%
10 6 0 0
Betis 2 0 0 2
100%
3 8 0 2
Granollers 2 1 0 1
50%
50%
1 2 0 1
Xerez Club 2 0 1 1
50%
50%
1 4 0 0
Emérita 2 1 0 1
50%
50%
3 3 0 0
UD Melilla 2 1 0 1
50%
50%
4 4 0 0
SD Ceuta 2 0 1 1
50%
50%
4 5 0 0
Santander 2 1 0 1
50%
50%
4 8 0 0
Real Gijón 2 1 0 1
50%
50%
4 5 0 0
Arenas Zaragoza 2 0 1 1
50%
50%
3 4 0 0
Alicante 2 1 0 1
50%
50%
6 6 0 0
Constancia 2 0 1 1
50%
50%
1 4 0 0
Alcoyano 2 1 0 1
50%
50%
3 5 0 0
Baracaldo 2 1 0 1
50%
50%
3 4 0 1
RSD Alcalá 2 1 0 1
50%
50%
5 2 0 0
Ponferradina 2 1 0 1
50%
50%
4 3 0 0
Manchego 2 1 0 1
50%
50%
3 5 0 0
Osasuna 2 0 0 2
100%
2 5 0 0
Juvencia 2 1 0 1
50%
50%
4 4 0 0
Algeciras CF 2 1 0 1
50%
50%
3 3 0 0
Vasconia 2 1 0 1
50%
50%
3 4 0 0
Zaragoza 2 1 0 1
50%
50%
3 7 0 0
Salamanca 2 0 1 1
50%
50%
3 7 0 1
Cartagena CF 2 1 0 1
50%
50%
6 3 0 0
Mallorca 2 1 0 1
50%
50%
3 6 0 0
Eldense 2 1 0 1
50%
50%
1 1 0 0
Cádiz 2 1 0 1
50%
50%
5 3 0 0
Valladolid 2 0 1 1
50%
50%
1 7 0 0
Pontevedra 2 1 0 1
50%
50%
2 4 0 0
Lemos 1 0 0 1
100%
2 3 0 0
Tudelano 1 0 1 0
100%
3 3 0 0
España Llucmajor 1 0 0 1
100%
1 3 0 0
Tolosa 1 0 0 1
100%
0 4 0 0
Escoriaza 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
Real Unión 1 0 0 1
100%
1 3 0 0
Izarra 1 0 0 1
100%
2 7 0 0
Español Arrabal 1 0 0 1
100%
0 2 0 0
Electromecánicas Córdoba 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
Trujillo 1 0 0 1
100%
1 3 0 0
Coria 1 0 0 1
100%
0 4 0 0
Balompédica Linense 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
Linares Deportivo 1 0 0 1
100%
3 4 0 0
Club Betanzos 1 0 0 1
100%
1 4 0 0
Mediodía 1 0 0 1
100%
2 3 0 0
Toledo 1 0 0 1
100%
0 9 0 0
Lorca Club de Fútbol 1 0 0 1
100%
0 1 0 0
Leonés 1 0 0 1
100%
0 3 0 0
Gimnástica Abad 1 0 0 1
100%
1 5 0 0
CD Almansa 1 0 0 1
100%
0 1 0 0
Burgalesa 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
Sueca 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
La Felguera 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
Erandio 1 0 0 1
100%
0 3 0 0
Cultural de Durango 1 0 0 1
100%
0 3 0 0
Turista 1 0 0 1
100%
1 4 0 0
San Martín 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
CD Cieza 1 0 0 1
100%
1 6 0 0
Santiago 1 0 0 1
100%
1 2 0 0
Avilés 1 0 0 1
100%
1 6 0 0
Tarrasa 1 0 0 1
100%
0 1 0 0
Atlético Tetuán 1 0 0 1
100%
0 2 0 0
Crevillente 1 0 0 1
100%
0 4 0 0
Oriamendi 1 0 0 1
100%
1 3 0 0
Notify error