2019-202009-101999-001989-901979-801969-701959-60 NorthSouth1949-50 NorthSouth1939-40 12345
2018-192008-091998-991988-891978-791968-691958-59 NorthSouth1948-49
2017-182007-081997-981987-881977-781967-68 NorthSouth1957-58 NorthSouth1947-48
2016-172006-071996-971986-871976-771966-67 NorthSouth1956-57 NorthSouth1946-47
2015-162005-061995-961985-861975-761965-66 NorthSouth1955-56 NorthSouth1945-461935-36 123
2014-152004-051994-951984-851974-751964-65 NorthSouth1954-55 NorthSouth1944-451934-35 123
2013-142003-041993-941983-841973-741963-64 NorthSouth1953-54 NorthSouth1943-441933-34
2012-132002-031992-931982-831972-731962-63 NorthSouth1952-53 NorthSouth1942-43 1231932-33
2011-122001-021991-921981-821971-721961-62 NorthSouth1951-52 NorthSouth1941-42 1231931-32
2010-112000-011990-911980-811970-711960-61 NorthSouth1950-51 NorthSouth1940-41 NorthSouth

prev Generalísimo Cup1969-70 next

Matches

Type Date Home Result Visitor
Round 1 (first leg) 24/09/1969 Monzón Vilafranca
Round 1 (first leg) 07/10/1969 Iruña Figueras
Round 1 (first leg) 07/10/1969 La Unión Villarreal
Round 1 (first leg) 07/10/1969 Aviaco Alcalá
Round 1 (first leg) 07/10/1969 Cádiz Mérida Industrial
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Paiporta Novelda
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Numancia Europa Delicias
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Atlético Cataluña Mahón
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Badalona Atlético Baleares
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Tortosa Samboyano
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Plasencia Recreativo de Huelva
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Soledad Condal
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Ibiza Hércules
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Gandía Torrente
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Xerez Jaén
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Eldense Oliva
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Mestalla Albacete
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Extremadura Recreativo Portuense
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Manchego Levante
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Imperial Benicarló
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Orihuela Atlético Marbella
Round 1 (first leg) 08/10/1969 África Ceutí Cacereño
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Sevilla Atlético Tenerife Atlético
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Adra Melilla CF
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Reyfra Algeciras
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Vilanova i la Geltrú Barbastro
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Moscardó San Fernando
Round 1 (first leg) 08/10/1969 CD Estepona Talavera
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Iliturgi Atlético Ceuta
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Sueca Atlético Calvo Sotelo
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Hullera Langreo
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Ensidesa Palencia CF
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Cultural Leonesa San Martín
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Turón Júpiter Leonés
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Ponferradina Vetusta
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Fabril Indauchu
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Gimnástica de Torrelavega Avilés
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Atlético Gijón Sestao
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Basconia Caudal
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Logroñés Alavés
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Guecho Motrico
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Compostela Laredo
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Lugo Rayo Cantabria
Round 1 (first leg) 08/10/1969 San Sebastián Lérida
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Gerona Real Unión
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Atlético Orense Santander
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Huesca Lloret
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Calella Calahorra
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Alondras Cacabelense
Round 1 (first leg) 08/10/1969 Moncada Tudelano
Round 1 (first leg) 09/10/1969 Gramanet Binéfar
Round 1 (first leg) 09/10/1969 Gimnástico de Tarragona Deportivo Aragón
Round 1 (first leg) 09/10/1969 Badajoz Jerez Industrial
Round 1 (first leg) 09/10/1969 Triana Valdepeñas
Round 1 (first leg) 09/10/1969 Tarrasa Menorca
Round 1 (first leg) 15/10/1969 Olot Oberena
Round 1 (first leg) 15/10/1969 Europa Manacor
Round 1 (first leg) 15/10/1969 Atlético Cartagena Onda
Round 1 (first leg) 22/10/1969 Alcoyano RSD Alcalá
Round 1 (first leg) 22/10/1969 Balompédica Linense Plus Ultra
Round 1 (first leg) 22/10/1969 Cartagena Alcira
Round 1 (second leg) 22/10/1969 Rayo Cantabria Lugo
Round 1 (second leg) 24/10/1969 Onda Atlético Cartagena
Round 1 (second leg) 28/10/1969 Figueras Iruña
Round 1 (second leg) 29/10/1969 Menorca Tarrasa
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Albacete Mestalla
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Villarreal La Unión
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Oliva Eldense
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Novelda Paiporta
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Alcira Cartagena
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Jaén Xerez
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Torrente Gandía
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Atlético Calvo Sotelo Sueca
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Atlético Marbella Orihuela
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Hércules Ibiza
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Condal Soledad
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Benicarló Imperial
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Algeciras Reyfra
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Atlético Ceuta Iliturgi
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Valdepeñas Triana
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Melilla CF Adra
Round 1 (second leg) 05/11/1969 RSD Alcalá Alcoyano
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Plus Ultra Balompédica Linense
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Alcalá Aviaco
Round 1 (second leg) 05/11/1969 San Fernando Moscardó
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Talavera CD Estepona
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Recreativo Portuense Extremadura
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Mérida Industrial Cádiz
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Jerez Industrial Badajoz
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Levante Manchego
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Recreativo de Huelva Plasencia
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Cacereño África Ceutí
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Atlético Baleares Badalona
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Samboyano Tortosa
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Avilés Gimnástica de Torrelavega
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Mahón Atlético Cataluña
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Motrico Guecho
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Santander Atlético Orense
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Laredo Compostela
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Indauchu Fabril
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Palencia CF Ensidesa
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Langreo Hullera
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Júpiter Leonés Turón
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Vetusta Ponferradina
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Manacor Europa
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Sestao Atlético Gijón
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Caudal Basconia
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Alavés Logroñés
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Lérida San Sebastián
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Real Unión Gerona
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Oberena Olot
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Lloret Huesca
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Calahorra Calella
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Tudelano Moncada
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Deportivo Aragón Gimnástico de Tarragona
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Barbastro Vilanova i la Geltrú
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Vilafranca Monzón
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Binéfar Gramanet
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Europa Delicias Numancia
Round 1 (second leg) 05/11/1969 Cacabelense Alondras
Round 1 (second leg) 06/11/1969 San Martín Cultural Leonesa
Round 1 (third leg) 12/11/1969 Compostela Laredo
Round 1 (third leg) 12/11/1969 Oberena Olot
Round 1 (third leg) 12/11/1969 Alcoyano RSD Alcalá
Round 1 (second leg) 12/11/1969 Tenerife Atlético Sevilla Atlético
Round 1 (third leg) 13/11/1969 Badajoz Jerez Industrial
Round 1 (third leg) 13/11/1969 Gimnástico de Tarragona Deportivo Aragón
Round 1 (third leg) 13/11/1969 Eldense Oliva
Round 2 (first leg) 26/11/1969 Paiporta Calella
Round 2 (first leg) 26/11/1969 Eldense Condal
Round 2 (first leg) 26/11/1969 Europa Delicias Logroñés
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Recreativo Portuense Cartagena
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Reyfra Iliturgi
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Gandía Moscardó
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Villarreal Europa
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Levante Gramanet
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Vilafranca Mestalla
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Lloret Sueca
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Plus Ultra Alcoyano
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Tortosa Gerona
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Hércules Talavera
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Tarrasa Atlético Baleares
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Figueras Onda
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Barbastro Gimnástico de Tarragona
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Cacereño Sevilla Atlético
Round 2 (first leg) 27/11/1969 San Sebastián Guecho
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Basconia Oberena
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Recreativo de Huelva Badajoz
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Compostela Ponferradina
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Langreo Santander
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Gimnástica de Torrelavega Ensidesa
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Cacabelense Fabril
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Baracaldo Turón
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Cultural Leonesa Lugo
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Valdepeñas Melilla CF
Round 2 (first leg) 27/11/1969 Alcalá Orihuela
Round 2 (first leg) 03/12/1969 Tudelano Sestao
Round 2 (first leg) 04/12/1969 Reus Mahón
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Ponferradina Compostela
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Lugo Cultural Leonesa
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Turón Baracaldo
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Fabril Cacabelense
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Ensidesa Gimnástica de Torrelavega
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Santander Langreo
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Sestao Tudelano
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Mestalla Vilafranca
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Melilla CF Valdepeñas
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Badajoz Recreativo de Huelva
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Iliturgi Reyfra
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Orihuela Alcalá
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Moscardó Gandía
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Cartagena Recreativo Portuense
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Talavera Hércules
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Condal Eldense
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Europa Villarreal
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Gramanet Levante
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Sevilla Atlético Cacereño
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Calella Paiporta
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Alcoyano Plus Ultra
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Gerona Tortosa
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Atlético Baleares Tarrasa
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Onda Figueras
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Gimnástico de Tarragona Barbastro
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Logroñés Europa Delicias
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Guecho San Sebastián
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Oberena Basconia
Round 2 (second leg) 10/12/1969 Sueca Lloret
Round 2 (second leg) 11/12/1969 Mahón Reus
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Sueca Lloret
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Badajoz Recreativo de Huelva
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Reyfra Iliturgi
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Villarreal Europa
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Mestalla Vilafranca
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Tarrasa Atlético Baleares
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Tortosa Gerona
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Oberena Basconia
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Gimnástica de Torrelavega Ensidesa
Round 2 (third leg) 17/12/1969 Lugo Cultural Leonesa
Round 3 (first leg) 06/01/1970 Alcoyano Baracaldo
Round 3 (first leg) 06/01/1970 Eldense Europa Delicias
Round 3 (first leg) 06/01/1970 Villarreal Moscardó
Round 3 (first leg) 06/01/1970 Gimnástica de Torrelavega Lugo
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Ponferradina Levante
Round 3 (second leg) 14/01/1970 Lugo Gimnástica de Torrelavega
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Mestalla Fabril
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Sevilla Atlético Hércules
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Santander Badajoz
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Oberena Imperial
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Sestao Figueras
Round 3 (first leg) 14/01/1970 Cádiz Tarrasa
Round 3 (first leg) 14/01/1970 San Sebastián Cartagena
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Figueras Sestao
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Badajoz Santander
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Hércules Sevilla Atlético
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Levante Ponferradina
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Imperial Oberena
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Fabril Mestalla
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Cartagena San Sebastián
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Tarrasa Cádiz
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Moscardó Villarreal
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Europa Delicias Eldense
Round 3 (second leg) 21/01/1970 Baracaldo Alcoyano
Round 3 (tie breaker) 28/01/1970 Ponferradina Levante
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Ilicitano Sueca
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Cádiz Real Gijón
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Calvo Sotelo Mestalla
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Eldense Valladolid
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Calella Osasuna
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Oberena Rayo Vallecano
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Oviedo Cartagena
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Baracaldo Murcia
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Barbastro Onteniente
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Betis Sestao
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Tortosa Salamanca
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Burgos Lugo
Round 4 (first leg) 04/02/1970 San Andrés Moscardó
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Ferrol Hércules
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Ponferradina Bilbao Atlético
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Córdoba Santander
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Melilla CF CD Málaga
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Reyfra Castellón
Round 4 (first leg) 04/02/1970 Mahón Español
Round 4 (first leg) 10/02/1970 Orihuela Orense
Round 4 (second leg) 10/02/1970 Lugo Burgos
Round 4 (second leg) 18/02/1970 Sueca Ilicitano
Round 4 (second leg) 18/02/1970 Hércules Ferrol
Round 4 (second leg) 18/02/1970 Moscardó San Andrés
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Murcia Baracaldo
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Real Gijón Cádiz
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Mestalla Calvo Sotelo
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Valladolid Eldense
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Osasuna Calella
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Rayo Vallecano Oberena
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Cartagena Oviedo
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Orense Orihuela
Round 4 (second leg) 25/02/1970 CD Málaga Melilla CF
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Salamanca Tortosa
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Sestao Betis
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Castellón Reyfra
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Bilbao Atlético Ponferradina
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Santander Córdoba
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Español Mahón
Round 4 (second leg) 25/02/1970 Onteniente Barbastro
Round 4 (third leg) 04/03/1970 Oviedo Cartagena
Round 5 (first leg) 11/03/1970 Oviedo Burgos
Round 5 (first leg) 11/03/1970 Ilicitano Osasuna
Round 5 (first leg) 11/03/1970 Eldense Castellón
Round 5 (second leg) 19/03/1970 Burgos Oviedo
Round 5 (first leg) 25/03/1970 San Andrés Mestalla
Round 5 (second leg) 25/03/1970 Castellón Eldense
Round 5 (second leg) 25/03/1970 Osasuna Ilicitano
Round 5 (second leg) 01/04/1970 Mestalla San Andrés
Round of 32 (first leg) 01/05/1970 Orihuela Mallorca
Round of 32 (first leg) 02/05/1970 Real Sociedad Oviedo
Round of 32 (first leg) 02/05/1970 Pontevedra Onteniente
Round of 32 (first leg) 02/05/1970 Mestalla Sabadell
Round of 32 (first leg) 02/05/1970 Granada Rayo Vallecano
Round of 32 (first leg) 02/05/1970 CD Málaga Las Palmas
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Betis Deportivo de La Coruña
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Bilbao Atlético Celta de Vigo
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Cádiz Atlético de Bilbao
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Castellón Real Madrid
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Elche Ferrol
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Murcia Sevilla
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Osasuna Valencia
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Zaragoza Salamanca
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Atlético de Madrid Córdoba
Round of 32 (first leg) 03/05/1970 Español Barcelona
Round of 32 (second leg) 09/05/1970 Sevilla Murcia
Round of 32 (second leg) 09/05/1970 Valencia Osasuna
Round of 32 (second leg) 09/05/1970 Oviedo Real Sociedad
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Onteniente Pontevedra
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Mallorca Orihuela
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Salamanca Zaragoza
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Rayo Vallecano Granada
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Las Palmas CD Málaga
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Sabadell Mestalla
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Barcelona Español
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Atlético de Bilbao Cádiz
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Deportivo de La Coruña Betis
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Celta de Vigo Bilbao Atlético
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Ferrol Elche
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Real Madrid Castellón
Round of 32 (second leg) 10/05/1970 Córdoba Atlético de Madrid
Round of 32 (third leg) 12/05/1970 Celta de Vigo Bilbao Atlético
Round of 32 (third leg) 12/05/1970 Real Sociedad Oviedo
Round of 32 (third leg) 12/05/1970 Betis Deportivo de La Coruña
Round of 16 (first leg) 16/05/1970 Valencia Granada
Round of 16 (first leg) 17/05/1970 Pontevedra Zaragoza
Round of 16 (first leg) 17/05/1970 Sabadell Real Sociedad
Round of 16 (first leg) 17/05/1970 Celta de Vigo Barcelona
Round of 16 (first leg) 17/05/1970 Atlético de Madrid Atlético de Bilbao
Round of 16 (first leg) 17/05/1970 Las Palmas Real Madrid
Round of 16 (first leg) 20/05/1970 Betis Ferrol
Round of 16 (first leg) 20/05/1970 Murcia Orihuela
Round of 16 (second leg) 23/05/1970 Granada Valencia
Round of 16 (second leg) 24/05/1970 Atlético de Bilbao Atlético de Madrid
Round of 16 (second leg) 24/05/1970 Barcelona Celta de Vigo
Round of 16 (second leg) 24/05/1970 Real Madrid Las Palmas
Round of 16 (second leg) 24/05/1970 Zaragoza Pontevedra
Round of 16 (second leg) 24/05/1970 Real Sociedad Sabadell
Round of 16 (second leg) 27/05/1970 Ferrol Betis
Round of 16 (second leg) 28/05/1970 Orihuela Murcia
Round of 8 (first leg) 30/05/1970 Real Madrid Barcelona
Round of 8 (first leg) 30/05/1970 Sabadell Atlético de Bilbao
Round of 8 (first leg) 03/06/1970 Valencia Ferrol
Round of 8 (first leg) 03/06/1970 Zaragoza Murcia
Round of 8 (second leg) 06/06/1970 Barcelona Real Madrid
Round of 8 (second leg) 06/06/1970 Atlético de Bilbao Sabadell
Round of 8 (second leg) 10/06/1970 Ferrol Valencia
Round of 8 (second leg) 10/06/1970 Murcia Zaragoza
Semifinal (first leg) 13/06/1970 Real Madrid Atlético de Bilbao
Semifinal (first leg) 13/06/1970 Valencia Zaragoza
Semifinal (second leg) 20/06/1970 Atlético de Bilbao Real Madrid
Semifinal (second leg) 20/06/1970 Zaragoza Valencia
Final 28/06/1970 Real Madrid Valencia

Top 10

  Name Club Pos Goals GoalsPM
Ramón MoscardóMoscardó
70.88
Amancio Real MadridReal Madrid
60.67
Rodri CalellaCalella
61.20
Aitor Aguirre SestaoSestao
60.75
Ansola ValenciaValencia
60.67
Melenchón CartagenaCartagena
50.71
Beato EldenseEldense
50.45
Sanjuán EldenseEldense
50.71
Santos ZaragozaZaragoza
50.71
Amiano OberenaOberena
50.63
  Name Club Pos Minutes
Ripoll MestallaMestalla
1080
Martín Vila MestallaMestalla
1080
Andrés MestallaMestalla
1035
Planes MestallaMestalla
993
Claramunt II MestallaMestalla
945
Lis MestallaMestalla
900
Martínez Miró MestallaMestalla
889
Beato EldenseEldense
880
Poceiro EldenseEldense
856
Rebaque LugoLugo
840
  Name Club Pos Yellows
  Name Club Pos Reds
Pérez BinéfarBinéfar
1
Plaza PontevedraPontevedra
1
Terol MurciaMurcia
1
Hita SevillaSevilla
1
Ponce CórdobaCórdoba
1
Samblás CalellaCalella
1
Tocorromo PonferradinaPonferradina
1
Lalo AlcoyanoAlcoyano
1
Román AlcoyanoAlcoyano
1
Estalayo BaracaldoBaracaldo
1
Goals:
869
Goals Per Match:
2.59
Bookings Per Match:
0.00
Red Cards:
22
Sent Offs Per Match:
0.07
Home wins:
239
Away wins:
48
Draws:
49
Widest home win:
Widest away win:
Longest winning run:
Mestalla: 6 Matches
Longest losing run:
Oberena: 3 Matches
Longest no losing run:
Mestalla: 9 Matches
Longest no winning run:
Gerona: 4 Matches

Clubs

Club M W D L % F A YC RD
Mestalla 13 10 1 2
76%
7%
17%
21 12 0 0
Eldense 11 6 2 3
54%
18%
28%
19 12 0 0
Orihuela 10 4 2 4
40%
20%
40%
15 12 0 0
Oberena 10 5 0 5
50%
50%
11 10 0 0
Valencia 9 5 1 3
55%
11%
34%
17 10 0 0
Lugo 9 4 1 4
44%
11%
45%
14 13 0 0
Cartagena 9 4 4 1
44%
44%
12%
21 6 0 0
Ponferradina 9 4 0 5
44%
56%
15 14 0 1
Real Madrid 9 5 2 2
55%
22%
23%
17 8 0 0
Murcia 8 4 1 3
50%
12%
38%
13 13 0 2
Ferrol 8 4 3 1
50%
37%
13%
13 5 0 0
Moscardó 8 4 2 2
50%
25%
25%
21 13 0 0
Oviedo 8 3 3 2
37%
37%
26%
8 6 0 0
Atlético de Bilbao 8 4 2 2
50%
25%
25%
10 8 0 0
Sestao 8 4 2 2
50%
25%
25%
18 11 0 0
Cádiz 8 3 2 3
37%
25%
38%
13 9 0 0
Santander 8 4 1 3
50%
12%
38%
11 6 0 0
Zaragoza 8 6 1 1
75%
12%
13%
21 4 0 0
Badajoz 8 5 0 3
62%
38%
13 12 0 0
Hércules 8 5 2 1
62%
25%
13%
9 7 0 0
Sueca 7 4 0 3
57%
43%
11 8 0 0
Alcoyano 7 5 0 2
71%
29%
12 8 0 2
Betis 7 2 3 2
28%
42%
30%
7 7 0 0
Reyfra 7 3 0 4
42%
58%
12 6 0 0
Levante 7 4 0 3
57%
43%
14 8 0 0
Gimnástica de Torrelavega 7 4 0 3
57%
43%
13 10 0 0
Tarrasa 7 5 0 2
71%
29%
12 8 0 0
Villarreal 7 3 0 4
42%
58%
12 13 0 1
Tortosa 7 3 2 2
42%
28%
30%
10 8 0 0
Europa Delicias 6 3 1 2
50%
16%
34%
7 6 0 0
Baracaldo 6 2 1 3
33%
16%
51%
8 7 0 1
Mahón 6 2 2 2
33%
33%
34%
6 5 0 0
San Sebastián 6 3 1 2
50%
16%
34%
7 3 0 0
Sabadell 6 3 0 3
50%
50%
8 6 0 0
Melilla CF 6 2 0 4
33%
67%
9 9 0 0
Barcelona 6 2 1 3
33%
16%
51%
8 7 0 1
Castellón 6 3 1 2
50%
16%
34%
6 6 0 0
Calella 6 5 0 1
83%
17%
15 13 0 1
Osasuna 6 2 1 3
33%
16%
51%
10 9 0 0
Figueras 6 4 0 2
66%
34%
11 8 0 1
Barbastro 6 2 1 3
33%
16%
51%
7 9 0 0
Fabril 6 2 1 3
33%
16%
51%
10 8 0 0
Sevilla Atlético 6 3 2 1
50%
33%
17%
8 5 0 0
Ensidesa 5 3 0 2
60%
40%
6 5 0 1
Cultural Leonesa 5 2 1 2
40%
20%
40%
10 5 0 0
Basconia 5 2 1 2
40%
20%
40%
5 4 0 0
Compostela 5 2 2 1
40%
40%
20%
7 5 0 1
Gerona 5 1 3 1
20%
60%
20%
4 3 0 0
Lloret 5 2 0 3
40%
60%
6 7 0 0
Europa 5 3 0 2
60%
40%
8 7 0 0
Gimnástico de Tarragona 5 3 0 2
60%
40%
7 7 0 2
Vilafranca 5 2 1 2
40%
20%
40%
7 7 0 0
Celta de Vigo 5 2 2 1
40%
40%
20%
4 5 0 0
Iliturgi 5 3 0 2
60%
40%
10 12 0 1
Real Sociedad 5 3 0 2
60%
40%
4 4 0 0
Recreativo de Huelva 5 3 0 2
60%
40%
8 7 0 0
Atlético Baleares 5 2 0 3
40%
60%
8 8 0 0
Bilbao Atlético 5 2 2 1
40%
40%
20%
9 6 0 0
Logroñés 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 6 0 0
Atlético de Madrid 4 2 1 1
50%
25%
25%
6 4 0 0
Guecho 4 2 0 2
50%
50%
7 6 0 0
Valdepeñas 4 2 0 2
50%
50%
5 5 0 0
Córdoba 4 1 0 3
25%
75%
3 5 0 1
Alcalá 4 1 1 2
25%
25%
50%
8 9 0 0
Imperial 4 2 0 2
50%
50%
5 4 0 0
Onda 4 3 0 1
75%
25%
7 6 0 0
Recreativo Portuense 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 5 0 0
Español 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 5 0 0
Condal 4 2 1 1
50%
25%
25%
7 6 0 0
Cacabelense 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 5 0 0
Pontevedra 4 1 0 3
25%
75%
4 12 0 1
Tudelano 4 2 0 2
50%
50%
11 8 0 0
Gramanet 4 2 0 2
50%
50%
8 9 0 0
CD Málaga 4 3 0 1
75%
25%
6 2 0 0
Talavera 4 1 0 3
25%
75%
7 8 0 0
Plus Ultra 4 1 0 3
25%
75%
2 5 0 0
Salamanca 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 3 0 0
Granada 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 5 0 0
Cacereño 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 5 0 0
Ilicitano 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 3 0 0
San Andrés 4 1 2 1
25%
50%
25%
8 5 0 0
Onteniente 4 2 1 1
50%
25%
25%
7 4 0 0
Gandía 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 5 0 1
Langreo 4 2 0 2
50%
50%
6 4 0 0
Turón 4 3 0 1
75%
25%
6 4 0 0
Rayo Vallecano 4 2 1 1
50%
25%
25%
3 2 0 0
Las Palmas 4 2 0 2
50%
50%
5 5 0 0
Paiporta 4 1 0 3
25%
75%
6 9 0 0
Burgos 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 5 0 0
RSD Alcalá 3 1 0 2
33%
67%
4 5 0 1
Oliva 3 1 0 2
33%
67%
3 5 0 0
Deportivo de La Coruña 3 0 2 1
66%
34%
2 3 0 0
Deportivo Aragón 3 1 0 2
33%
67%
3 4 0 0
Laredo 3 0 2 1
66%
34%
1 4 0 0
Jerez Industrial 3 1 0 2
33%
67%
3 5 0 0
Olot 3 1 0 2
33%
67%
4 5 0 0
Orense 2 0 1 1
50%
50%
2 3 0 0
Mallorca 2 1 0 1
50%
50%
2 3 0 0
Menorca 2 0 0 2
100%
0 5 0 0
Alcira 2 0 0 2
100%
2 13 0 0
Atlético Cartagena 2 0 0 2
100%
2 5 0 0
Valladolid 2 0 1 1
50%
50%
2 3 0 0
Sevilla 2 1 0 1
50%
50%
2 4 0 1
Calvo Sotelo 2 0 0 2
100%
2 5 0 0
Balompédica Linense 2 1 0 1
50%
50%
1 2 0 0
Reus 2 1 0 1
50%
50%
2 3 0 0
Elche 2 0 1 1
50%
50%
1 4 0 0
Manacor 2 0 0 2
100%
2 4 0 0
Real Gijón 2 1 0 1
50%
50%
1 3 0 0
Alavés 2 0 1 1
50%
50%
3 4 0 0
Binéfar 2 0 0 2
100%
3 7 0 1
África Ceutí 2 0 1 1
50%
50%
1 2 0 0
Atlético Marbella 2 1 0 1
50%
50%
1 3 0 0
Benicarló 2 1 0 1
50%
50%
2 4 0 0
Manchego 2 1 0 1
50%
50%
3 5 0 0
Extremadura 2 0 0 2
100%
1 7 0 0
Albacete 2 0 0 2
100%
2 4 0 0
Jaén 2 1 0 1
50%
50%
5 6 0 0
Xerez 2 1 0 1
50%
50%
6 5 0 0
Torrente 2 0 0 2
100%
2 5 0 0
Ibiza 2 0 0 2
100%
1 3 0 0
Soledad 2 0 0 2
100%
0 5 0 0
Plasencia 2 0 0 2
100%
1 3 0 0
Samboyano 2 1 0 1
50%
50%
3 5 0 0
Badalona 2 1 0 1
50%
50%
4 5 0 0
Atlético Cataluña 2 0 1 1
50%
50%
1 2 0 0
Numancia 2 0 1 1
50%
50%
0 1 0 0
Novelda 2 1 0 1
50%
50%
2 3 0 0
Mérida Industrial 2 0 1 1
50%
50%
2 3 0 0
Aviaco 2 1 0 1
50%
50%
4 6 0 0
La Unión 2 1 0 1
50%
50%
2 5 0 0
Iruña 2 0 0 2
100%
2 4 0 0
Tenerife Atlético 2 0 1 1
50%
50%
2 3 0 0
Adra 2 1 0 1
50%
50%
2 5 0 0
Algeciras 2 1 0 1
50%
50%
1 5 0 0
Vilanova i la Geltrú 2 1 0 1
50%
50%
1 2 0 0
Moncada 2 0 0 2
100%
2 9 0 0
Alondras 2 0 0 2
100%
0 2 0 0
Calahorra 2 0 0 2
100%
2 5 0 0
Huesca 2 1 0 1
50%
50%
3 4 0 0
Atlético Orense 2 0 1 1
50%
50%
1 4 0 0
Real Unión 2 0 1 1
50%
50%
0 2 0 0
Lérida 2 1 0 1
50%
50%
1 2 0 0
Rayo Cantabria 2 0 1 1
50%
50%
0 4 0 0
Motrico 2 0 0 2
100%
1 7 0 0
Caudal 2 0 1 1
50%
50%
0 2 0 0
Triana 2 1 0 1
50%
50%
1 3 0 0
Atlético Gijón 2 0 1 1
50%
50%
2 5 0 0
Indauchu 2 1 0 1
50%
50%
2 3 0 0
Vetusta 2 1 0 1
50%
50%
1 4 0 0
Júpiter Leonés 2 0 0 2
100%
1 5 0 0
San Martín 2 0 1 1
50%
50%
1 7 0 0
Palencia CF 2 0 0 2
100%
1 4 0 0
Hullera 2 1 0 1
50%
50%
2 5 0 0
Atlético Calvo Sotelo 2 1 0 1
50%
50%
3 5 0 0
Atlético Ceuta 2 0 0 2
100%
5 7 0 1
CD Estepona 2 1 0 1
50%
50%
4 6 0 0
San Fernando 2 1 0 1
50%
50%
3 7 0 0
Avilés 2 1 0 1
50%
50%
4 6 0 0
Monzón 2 0 1 1
50%
50%
2 5 0 0
Notify error