2019-202009-101999-001989-901979-801969-701959-60 121949-50 121939-40 12345
2018-192008-091998-991988-891978-791968-691958-59 121948-49
2017-182007-081997-981987-881977-781967-68 121957-58 121947-48
2016-172006-071996-971986-871976-771966-67 121956-57 121946-47
2015-162005-061995-961985-861975-761965-66 121955-56 121945-461935-36 123
2014-152004-051994-951984-851974-751964-65 121954-55 121944-451934-35 123
2013-142003-041993-941983-841973-741963-64 121953-54 121943-441933-34
2012-132002-031992-931982-831972-731962-63 121952-53 121942-43 1231932-33
2011-122001-021991-921981-821971-721961-62 121951-52 121941-42 1231931-32
2010-112000-011990-911980-811970-711960-61 121950-51 121940-41 121930-31

prev UEFA Cup2000-01 next

Matches

Type Date Home Result Visitor
Qualifying Fase 1 (first leg) 08/08/2000 Akraness Gent
Qualifying Fase 1 (first leg) 08/08/2000 Kapaz Antalyaspor
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Lausanne Cork City
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 AIK Solna Gomel
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Boavista Barry Town
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 ÍBV Heart of Midlothian
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Aberdeen Bohemians
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Amica Wronki Vaduz
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Omonia Neftokhimik Burgas
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Coleraine Örgryte
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Bangor Halmstad
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Jeunesse d'Esch Celtic
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Glentoran Lillestrøm
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Constel·lació Rayo Vallecano
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Rijeka Valletta
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 MTK Budapest Jokerit
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Helsinki Grevenmacher
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 AB B36
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Folgore Basel
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Club Brugge Flora
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Rapid București Mika
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Víkingur Gøta Norrköping
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Željezničar Wisła Kraków
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Sheriff Tiraspol Olimpija Ljubljana
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Žalgiris Ruch Chorzów
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Universitatea Craiova FC Pobeda
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Vorskla Rabotnički
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Constructorul Chişinău CSKA Sofia
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Slovan Bratislava Lokomotivi Tbilisi
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Slavia-Mozyr Maccabi Haifa
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Liepājas Metalurgs Brann
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Ekranas Lierse
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Ventspils Vasas
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 WIT Georgia Beitar Jerusalem
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Tomori APOEL
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Napredak Tulevik
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Sliema Wanderers Partizan
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Drnovice Budućnost Banovići
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Neftçi Gorica
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Yerevan Košice
Qualifying Fase 1 (first leg) 10/08/2000 Rapid Wien Teuta
Qualifying Fase 1 (second leg) 23/08/2000 Flora Club Brugge
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Maccabi Haifa Slavia-Mozyr
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 CSKA Sofia Constructorul Chişinău
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Wisła Kraków Željezničar
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 B36 AB
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Gomel AIK Solna
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Mika Rapid București
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Bohemians Aberdeen
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Norrköping Víkingur Gøta
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Brann Liepājas Metalurgs
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Lokomotivi Tbilisi Slovan Bratislava
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Gorica Neftçi
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Vaduz Amica Wronki
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Olimpija Ljubljana Sheriff Tiraspol
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Partizan Sliema Wanderers
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Ruch Chorzów Žalgiris
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Košice Yerevan
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Pobeda Universitatea Craiova FC
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Basel Folgore
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Neftokhimik Burgas Omonia
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Teuta Rapid Wien
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Jokerit MTK Budapest
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Heart of Midlothian ÍBV
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Örgryte Coleraine
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Valletta Rijeka
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Beitar Jerusalem WIT Georgia
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Tulevik Napredak
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Rabotnički Vorskla
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Gent Akraness
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Halmstad Bangor
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Vasas Ventspils
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Celtic Jeunesse d'Esch
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Budućnost Banovići Drnovice
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 APOEL Tomori
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Grevenmacher Helsinki
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Lillestrøm Glentoran
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Lierse Ekranas
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Barry Town Boavista
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Cork City Lausanne
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Rayo Vallecano Constel·lació
Qualifying Fase 1 (second leg) 24/08/2000 Antalyaspor Kapaz
1/48 Final (first leg) 11/09/2000 Bohemians Kaiserslautern
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Gent Ajax
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Rapid Wien Örgryte
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Drnovice 1860 München
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Vasas AEK
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Lierse Girondins de Bordeaux
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Basel Brann
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Norrköping Slovan Liberec
1/48 Final (first leg) 12/09/2000 Košice Grazer AK
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Gueugnon Iraklis
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Roda Inter Bratislava
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Polonia Warszawa Udinese
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Antalyaspor Werder Bremen
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Vorskla Boavista
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 CSKA Sofia MTK Budapest
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Zimbru Hertha Berliner
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Slovan Bratislava Dinamo Zagreb
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Olimpija Ljubljana Espanyol
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Lillestrøm Dynamo Moskva
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Lokomotiv Moskva Neftokhimik Burgas
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Napredak OFI
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Vitesse Maccabi Haifa
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Gorica Roma
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Lausanne Torpedo Moskva
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Molde Rayo Vallecano
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 AIK Solna Herfølge BK
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Zürich Genk
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Celta de Vigo Rijeka
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Alania Amica Wronki
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Zaragoza Wisła Kraków
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Ruch Chorzów Inter
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Slavia Praha AB
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Pobeda Parma
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Celtic Helsinki
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Chelsea St Gallen
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Partizan Porto
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Dunaferr Feyenoord
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Alavés Gaziantepspor
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Tirol Innsbruck Fiorentina
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Stuttgart Heart of Midlothian
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Brøndby Osijek
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Rapid București Liverpool
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Kryvbas Nantes
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 PAOK Beitar Jerusalem
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Club Brugge APOEL
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Halmstad Benfica
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 Leicester Crvena Zvezda
1/48 Final (first leg) 14/09/2000 CSKA Moskva Viborg
1/48 Final (second leg) 21/09/2000 Hertha Berliner Zimbru
1/48 Final (second leg) 21/09/2000 Kaiserslautern Bohemians
1/48 Final (second leg) 26/09/2000 1860 München Drnovice
1/48 Final (second leg) 26/09/2000 Inter Bratislava Roda
1/48 Final (second leg) 26/09/2000 Grazer AK Košice
1/48 Final (second leg) 26/09/2000 Viborg CSKA Moskva
1/48 Final (second leg) 26/09/2000 Girondins de Bordeaux Lierse
1/48 Final (second leg) 26/09/2000 Udinese Polonia Warszawa
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Liverpool Rapid București
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Parma Pobeda
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Rayo Vallecano Molde
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Inter Ruch Chorzów
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Amica Wronki Alania
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Espanyol Olimpija Ljubljana
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Heart of Midlothian Stuttgart
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Porto Partizan
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 St Gallen Chelsea
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Rijeka Celta de Vigo
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Benfica Halmstad
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Genk Zürich
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 AB Slavia Praha
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Maccabi Haifa Vitesse
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 APOEL Club Brugge
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Örgryte Rapid Wien
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Beitar Jerusalem PAOK
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Neftokhimik Burgas Lokomotiv Moskva
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Gaziantepspor Alavés
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Dinamo Zagreb Slovan Bratislava
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Dynamo Moskva Lillestrøm
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Slovan Liberec Norrköping
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Wisła Kraków Zaragoza
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Fiorentina Tirol Innsbruck
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Roma Gorica
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Helsinki Celtic
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 MTK Budapest CSKA Sofia
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Nantes Kryvbas
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Crvena Zvezda Leicester
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Boavista Vorskla
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Brann Basel
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Werder Bremen Antalyaspor
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 OFI Napredak
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Feyenoord Dunaferr
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 AEK Vasas
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Iraklis Gueugnon
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Osijek Brøndby
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Ajax Gent
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Herfølge BK AIK Solna
1/48 Final (second leg) 28/09/2000 Torpedo Moskva Lausanne
1/24 Final (first leg) 23/10/2000 Iraklis Kaiserslautern
1/24 Final (first leg) 24/10/2000 Werder Bremen Genk
1/24 Final (first leg) 24/10/2000 Osijek Rapid Wien
1/24 Final (first leg) 24/10/2000 Udinese PAOK
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 AEK Herfølge BK
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Parma Dinamo Zagreb
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Boavista Roma
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Crvena Zvezda Celta de Vigo
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Wisła Kraków Porto
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Tirol Innsbruck Stuttgart
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Lokomotiv Moskva Inter Bratislava
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Lillestrøm Alavés
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Nantes MTK Budapest
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Lausanne Ajax
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Hertha Berliner Amica Wronki
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Espanyol Grazer AK
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Liverpool Slovan Liberec
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Basel Feyenoord
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Rayo Vallecano Viborg
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Inter Vitesse
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Girondins de Bordeaux Celtic
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Halmstad 1860 München
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 Club Brugge St Gallen
1/24 Final (first leg) 26/10/2000 OFI Slavia Praha
1/24 Final (second leg) 07/11/2000 1860 München Halmstad
1/24 Final (second leg) 07/11/2000 Herfølge BK AEK
1/24 Final (second leg) 07/11/2000 Rapid Wien Osijek
1/24 Final (second leg) 07/11/2000 Amica Wronki Hertha Berliner
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Roma Boavista
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Genk Werder Bremen
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Slavia Praha OFI
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Inter Bratislava Lokomotiv Moskva
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 PAOK Udinese
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 MTK Budapest Nantes
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Stuttgart Tirol Innsbruck
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Dinamo Zagreb Parma
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Kaiserslautern Iraklis
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Ajax Lausanne
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Grazer AK Espanyol
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Vitesse Inter
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Celta de Vigo Crvena Zvezda
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Viborg Rayo Vallecano
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Celtic Girondins de Bordeaux
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Porto Wisła Kraków
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Alavés Lillestrøm
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Feyenoord Basel
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 Slovan Liberec Liverpool
1/24 Final (second leg) 09/11/2000 St Gallen Club Brugge
Round of 32 (first leg) 21/11/2000 Hertha Berliner Inter
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Lokomotiv Moskva Rayo Vallecano
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Parma 1860 München
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Osijek Slavia Praha
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Alavés Rosenborg
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Shakhtar Celta de Vigo
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Girondins de Bordeaux Werder Bremen
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Roma Hamburger
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Club Brugge Barcelona
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Espanyol Porto
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Olympiacos Liverpool
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Feyenoord Stuttgart
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 PSV PAOK
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Bayer Leverkusen AEK
Round of 32 (first leg) 23/11/2000 Nantes Lausanne
Round of 32 (first leg) 30/11/2000 Rangers Kaiserslautern
Round of 32 (second leg) 05/12/2000 Stuttgart Feyenoord
Round of 32 (second leg) 05/12/2000 1860 München Parma
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Barcelona Club Brugge
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Kaiserslautern Rangers
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 PAOK PSV
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Lausanne Nantes
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Hamburger Roma
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Slavia Praha Osijek
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Rosenborg Alavés
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Werder Bremen Girondins de Bordeaux
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 AEK Bayer Leverkusen
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Liverpool Olympiacos
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Celta de Vigo Shakhtar
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Inter Hertha Berliner
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Porto Espanyol
Round of 32 (second leg) 07/12/2000 Rayo Vallecano Lokomotiv Moskva
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 Porto Nantes
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 Roma Liverpool
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 Rayo Vallecano Girondins de Bordeaux
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 AEK Barcelona
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 Stuttgart Celta de Vigo
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 PSV Parma
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 Alavés Inter
Round of 16 (first leg) 15/02/2001 Slavia Praha Kaiserslautern
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Liverpool Roma
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Celta de Vigo Stuttgart
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Barcelona AEK
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Inter Alavés
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Nantes Porto
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Kaiserslautern Slavia Praha
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Girondins de Bordeaux Rayo Vallecano
Round of 16 (second leg) 22/02/2001 Parma PSV
Round of 8 (first leg) 08/03/2001 Barcelona Celta de Vigo
Round of 8 (first leg) 08/03/2001 Alavés Rayo Vallecano
Round of 8 (first leg) 08/03/2001 Kaiserslautern PSV
Round of 8 (first leg) 08/03/2001 Porto Liverpool
Round of 8 (second leg) 15/03/2001 PSV Kaiserslautern
Round of 8 (second leg) 15/03/2001 Liverpool Porto
Round of 8 (second leg) 15/03/2001 Rayo Vallecano Alavés
Round of 8 (second leg) 15/03/2001 Celta de Vigo Barcelona
Semifinal (first leg) 05/04/2001 Alavés Kaiserslautern
Semifinal (first leg) 05/04/2001 Barcelona Liverpool
Semifinal (second leg) 19/04/2001 Kaiserslautern Alavés
Semifinal (second leg) 19/04/2001 Liverpool Barcelona
Final 16/05/2001 Liverpool Alavés

Top 10

    Name Club Pos Goals GoalsPM
Bolić Rayo VallecanoRayo Vallecano
70.64
Drulic Crvena ZvezdaCrvena Zvezda
61.50
Míchel Rayo VallecanoRayo Vallecano
60.50
Kuźba LausanneLausanne
60.86
Nikolaidis AEKAEK
60.75
Javi Moreno AlavésAlavés
60.75
Bolo Rayo VallecanoRayo Vallecano
60.50
Pena PortoPorto
50.50
Iván Alonso AlavésAlavés
50.42
Recoba InterInter
50.63
    Name Club Pos Minutes
Babbel LiverpoolLiverpool
1196
Westerveld LiverpoolLiverpool
1196
Herrera AlavésAlavés
1196
Hamann LiverpoolLiverpool
1188
Desio AlavésAlavés
1104
Téllez AlavésAlavés
1094
Hristov KaiserslauternKaiserslautern
1078
Carragher LiverpoolLiverpool
1071
Hyypiä LiverpoolLiverpool
1016
Eggen AlavésAlavés
1012
    Name Club Pos Yellows
Téllez AlavésAlavés
5
Strasser KaiserslauternKaiserslautern
4
Pettersson KaiserslauternKaiserslautern
4
Catanha Celta de VigoCelta de Vigo
4
Cannavaro ParmaParma
4
Contra AlavésAlavés
3
Borbokis PAOKPAOK
3
Koch KaiserslauternKaiserslautern
3
Geli AlavésAlavés
3
Cavens LierseLierse
3
    Name Club Pos Reds
Roberts BangorBangor
1
Joksmivović NapredakNapredak
1
Pershyn VorsklaVorskla
1
Yanchev CSKA SofiaCSKA Sofia
1
Rogério BoavistaBoavista
1
Akoto Grazer AKGrazer AK
1
Poschner Rayo VallecanoRayo Vallecano
1
Wamberto AjaxAjax
1
Baur Tirol InnsbruckTirol Innsbruck
1
Todt StuttgartStuttgart
1
Goals:
825
Goals Per Match:
2.87
Yellow Cards:
1020
Bookings Per Match:
3.55
Red Cards:
59
Sent Offs Per Match:
0.21
Home wins:
147
Away wins:
80
Draws:
60
Widest home win:
Longest winning run:
Nantes: 6 Matches
Longest losing run:
MTK Budapest: 3 Matches
Longest no losing run:
Alavés: 9 Matches
Longest no winning run:
Celtic Glasgow: 3 Matches

Clubs

Club M W D L % F A YC RD
Alavés 13 7 4 2
53%
30%
17%
35 20 28 2
Liverpool 13 8 4 1
61%
30%
9%
19 9 15 0
Rayo Vallecano 12 8 2 2
66%
16%
18%
30 9 20 1
Kaiserslautern 12 6 1 5
50%
8%
42%
16 16 27 1
Celta de Vigo 10 5 3 2
50%
30%
20%
13 9 23 1
Porto 10 4 4 2
40%
40%
20%
11 6 19 1
Club Brugge 8 5 2 1
62%
25%
13%
13 6 12 1
Stuttgart 8 3 2 3
37%
25%
38%
11 10 13 3
Roma 8 6 1 1
75%
12%
13%
18 4 19 2
Slavia Praha 8 4 2 2
50%
25%
25%
16 7 20 0
Nantes 8 7 0 1
87%
13%
19 9 11 0
AEK 8 3 2 3
37%
25%
38%
16 14 14 1
Girondins de Bordeaux 8 3 3 2
37%
37%
26%
14 10 18 2
Parma 8 5 1 2
62%
12%
26%
16 7 12 2
Barcelona 8 4 2 2
50%
25%
25%
13 6 11 0
Lausanne 8 5 1 2
62%
12%
26%
14 11 22 3
Inter 8 3 4 1
37%
50%
13%
13 8 11 0
Espanyol 6 2 1 3
33%
16%
51%
7 5 7 0
Basel 6 3 1 2
50%
16%
34%
20 10 6 0
PSV 6 3 0 3
50%
50%
8 6 12 1
Werder Bremen 6 3 1 2
50%
16%
34%
16 9 6 1
Wisła Kraków 6 2 2 2
33%
33%
34%
8 9 9 1
Osijek 6 4 1 1
66%
16%
18%
9 7 17 1
Feyenoord 6 4 1 1
66%
16%
18%
10 6 6 0
MTK Budapest 6 3 0 3
50%
50%
8 7 13 0
Hertha Berliner 6 3 2 1
50%
33%
17%
9 5 6 0
Amica Wronki 6 3 2 1
50%
33%
17%
13 7 10 0
Lillestrøm 6 3 1 2
50%
16%
34%
11 8 10 1
PAOK 6 2 1 3
33%
16%
51%
9 9 18 0
Celtic 6 3 1 2
50%
16%
34%
16 5 10 0
Rapid Wien 6 3 1 2
50%
16%
34%
11 5 13 0
Halmstad 6 4 1 1
66%
16%
18%
19 8 5 0
Lokomotiv Moskva 6 3 2 1
50%
33%
17%
7 5 11 0
1860 München 6 2 2 2
33%
33%
34%
8 8 5 1
Boavista 6 4 1 1
66%
16%
18%
10 4 7 1
Maccabi Haifa 4 1 2 1
25%
50%
25%
3 5 5 2
Beitar Jerusalem 4 1 2 1
25%
50%
25%
8 7 7 0
Vasas 4 1 1 2
25%
25%
50%
6 7 7 1
Brann 4 1 2 1
25%
50%
25%
8 8 4 0
Lierse 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 5 7 0
Genk 4 2 0 2
50%
50%
7 10 11 0
Košice 4 1 2 1
25%
50%
25%
6 6 5 0
Napredak 4 1 2 1
25%
50%
25%
6 8 8 1
Herfølge BK 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 7 13 0
Partizan 4 1 1 2
25%
25%
50%
6 5 3 0
Drnovice 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 1 6 0
Gorica 4 1 0 3
25%
75%
4 13 6 0
Vitesse 4 1 2 1
25%
50%
25%
5 3 9 0
Ajax 4 2 1 1
50%
25%
25%
11 3 9 1
Slovan Liberec 4 1 1 2
25%
25%
50%
6 7 3 0
Grazer AK 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 6 6 1
OFI 4 1 2 1
25%
50%
25%
9 6 8 0
Iraklis 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 5 10 0
Inter Bratislava 4 2 0 2
50%
50%
5 4 6 0
Udinese 4 3 0 1
75%
25%
4 3 15 0
APOEL 4 2 0 2
50%
50%
5 5 4 1
Ruch Chorzów 4 1 0 3
25%
75%
8 9 6 0
Dinamo Zagreb 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 3 4 0
CSKA Sofia 4 3 0 1
75%
25%
13 4 8 1
Örgryte 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 5 2 0
Viborg 4 2 1 1
50%
25%
25%
3 2 10 1
Rijeka 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 7 12 0
Slovan Bratislava 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 4 6 0
Helsinki 4 2 0 2
50%
50%
6 6 6 0
Bohemians 4 2 0 2
50%
50%
4 5 8 2
AB 4 2 0 2
50%
50%
9 5 5 0
Heart of Midlothian 4 3 0 1
75%
25%
8 3 3 0
Crvena Zvezda 4 2 1 1
50%
25%
25%
8 7 15 1
Rapid București 4 1 1 2
25%
25%
50%
3 2 11 0
Neftokhimik Burgas 4 1 2 1
25%
50%
25%
4 5 11 0
AIK Solna 4 2 1 1
50%
25%
25%
4 2 3 1
Norrköping 4 2 1 1
50%
25%
25%
7 5 4 0
Olimpija Ljubljana 4 2 1 1
50%
25%
25%
5 3 5 0
Pobeda 4 1 1 2
25%
25%
50%
2 7 7 1
Antalyaspor 4 3 0 1
75%
25%
6 6 5 0
Vorskla 4 2 0 2
50%
50%
6 4 5 2
St Gallen 4 1 1 2
25%
25%
50%
4 4 8 0
Gent 4 2 0 2
50%
50%
6 11 2 0
Tirol Innsbruck 4 2 1 1
50%
25%
25%
7 6 16 2
Shakhtar 2 0 1 1
50%
50%
0 1 2 0
Dynamo Moskva 2 1 0 1
50%
50%
3 4 3 0
Rosenborg 2 0 1 1
50%
50%
2 4 1 0
Olympiacos 2 0 1 1
50%
50%
2 4 2 0
CSKA Moskva 2 0 1 1
50%
50%
0 1 4 0
Hamburger 2 0 0 2
100%
0 4 3 0
Kryvbas 2 0 0 2
100%
0 6 5 0
Benfica 2 0 1 1
50%
50%
3 4 1 0
Torpedo Moskva 2 0 0 2
100%
2 5 6 0
Molde 2 0 1 1
50%
50%
1 2 4 0
Brøndby 2 0 1 1
50%
50%
1 2 4 0
Fiorentina 2 0 1 1
50%
50%
3 5 8 0
Zürich 2 0 0 2
100%
1 4 4 0
Gaziantepspor 2 0 1 1
50%
50%
3 4 7 0
Dunaferr 2 0 0 2
100%
1 4 2 0
Alania 2 0 0 2
100%
0 5 0 0
Zaragoza 2 1 0 1
50%
50%
5 5 6 0
Chelsea 2 1 0 1
50%
50%
1 2 4 0
Leicester 2 0 1 1
50%
50%
2 4 5 0
Akraness 2 0 0 2
100%
2 6 1 0
Sliema Wanderers 2 1 0 1
50%
50%
3 5 4 0
Polonia Warszawa 2 0 0 2
100%
0 3 4 0
Flora 2 0 0 2
100%
1 6 3 0
Folgore 2 0 0 2
100%
1 12 6 0
B36 2 0 0 2
100%
0 9 2 0
Grevenmacher 2 1 0 1
50%
50%
3 4 3 0
Jokerit 2 0 0 2
100%
2 5 6 0
Valletta 2 0 0 2
100%
6 8 4 1
Constel·lació 2 0 0 2
100%
0 16 2 0
Glentoran 2 0 0 2
100%
0 4 2 0
Jeunesse d'Esch 2 0 0 2
100%
0 11 2 0
Bangor 2 0 0 2
100%
0 11 6 1
Coleraine 2 0 0 2
100%
1 3 1 0
Omonia 2 0 1 1
50%
50%
1 2 3 2
Vaduz 2 0 1 1
50%
50%
3 6 3 0
Aberdeen 2 1 0 1
50%
50%
2 2 2 0
ÍBV 2 0 0 2
100%
0 5 1 0
Barry Town 2 0 0 2
100%
0 5 3 0
Gomel 2 0 0 2
100%
0 3 2 0
Cork City 2 0 0 2
100%
0 2 7 0
Kapaz 2 0 0 2
100%
0 4 4 2
Mika 2 1 0 1
50%
50%
1 3 3 0
Zimbru 2 0 0 2
100%
1 4 3 0
Víkingur Gøta 2 0 0 2
100%
1 4 2 1
Sheriff Tiraspol 2 0 1 1
50%
50%
0 3 5 0
Roda 2 0 0 2
100%
1 4 3 0
Gueugnon 2 0 1 1
50%
50%
0 1 3 0
Teuta 2 0 0 2
100%
0 6 3 0
Yerevan 2 0 1 1
50%
50%
3 4 2 0
Neftçi 2 1 0 1
50%
50%
2 3 6 0
Budućnost Banovići 2 0 0 2
100%
0 4 3 0
Bayer Leverkusen 2 0 1 1
50%
50%
4 6 3 0
Tulevik 2 0 1 1
50%
50%
2 6 3 0
Tomori 2 0 0 2
100%
2 5 3 1
WIT Georgia 2 0 1 1
50%
50%
1 4 3 0
Ventspils 2 1 0 1
50%
50%
3 4 6 0
Ekranas 2 0 0 2
100%
0 7 4 0
Liepājas Metalurgs 2 0 1 1
50%
50%
1 2 4 0
Slavia-Mozyr 2 0 2 0
100%
1 1 2 0
Lokomotivi Tbilisi 2 0 0 2
100%
0 4 4 0
Constructorul Chişinău 2 0 0 2
100%
2 11 10 4
Rabotnički 2 0 0 2
100%
0 4 5 0
Universitatea Craiova FC 2 0 1 1
50%
50%
1 2 4 0
Žalgiris 2 1 0 1
50%
50%
2 7 4 0
Željezničar 2 0 1 1
50%
50%
1 3 7 2
Rangers 2 1 0 1
50%
50%
1 3 3 0
Notify error