Season 2015-16 2nd Division B Group I

Results
22/08/2015
Arandina
Racing de Ferrol
Atlético Astorga
Coruxo
Pontevedra
Guijuelo
23/08/2015
Sporting de Gijón B
Cacereño
Somozas
Burgos CF
Peña Sport
Lealtad
Celta de Vigo B
Racing de Santander
Izarra
Tudelano
Valladolid B
Cultural Leonesa
UD Logroñés
Compostela
29/08/2015
Guijuelo
Somozas
Cultural Leonesa
Celta de Vigo B
Tudelano
Sporting de Gijón B
Lealtad
Izarra
Compostela
Peña Sport
30/08/2015
Cacereño
Pontevedra
Coruxo
Arandina
Racing de Ferrol
UD Logroñés
Burgos CF
Valladolid B
Racing de Santander
Atlético Astorga
05/09/2015
Sporting de Gijón B
Lealtad
Celta de Vigo B
Atlético Astorga
Somozas
Cacereño
Arandina
Racing de Santander
UD Logroñés
Coruxo
06/09/2015
Valladolid B
Guijuelo
Pontevedra
Tudelano
Peña Sport
Racing de Ferrol
Izarra
Compostela
Cultural Leonesa
Burgos CF
12/09/2015
Atlético Astorga
Arandina
Coruxo
Peña Sport
13/09/2015
Cacereño
Valladolid B
Racing de Santander
UD Logroñés
Racing de Ferrol
Izarra
Lealtad
Pontevedra
Burgos CF
Celta de Vigo B
Guijuelo
Cultural Leonesa
Tudelano
Somozas
Compostela
Sporting de Gijón B
19/09/2015
Somozas
Lealtad
Peña Sport
Racing de Santander
UD Logroñés
Atlético Astorga
20/09/2015
Valladolid B
Tudelano
Sporting de Gijón B
Racing de Ferrol
Pontevedra
Compostela
Celta de Vigo B
Arandina
Cultural Leonesa
Cacereño
Izarra
Coruxo
Burgos CF
Guijuelo
26/09/2015
Atlético Astorga
Peña Sport
Racing de Ferrol
Pontevedra
27/09/2015
Cacereño
Burgos CF
Guijuelo
Celta de Vigo B
Compostela
Somozas
Racing de Santander
Izarra
Lealtad
Valladolid B
Tudelano
Cultural Leonesa
Coruxo
Sporting de Gijón B
Arandina
UD Logroñés
03/10/2015
Cultural Leonesa
Lealtad
Valladolid B
Compostela
Celta de Vigo B
UD Logroñés
Somozas
Racing de Ferrol
04/10/2015
Sporting de Gijón B
Racing de Santander
Izarra
Atlético Astorga
Pontevedra
Coruxo
Peña Sport
Arandina
Burgos CF
Tudelano
Guijuelo
Cacereño
10/10/2015
Atlético Astorga
Sporting de Gijón B
Lealtad
Burgos CF
Racing de Ferrol
Valladolid B
Compostela
Cultural Leonesa
UD Logroñés
Peña Sport
11/10/2015
Cacereño
Celta de Vigo B
Tudelano
Guijuelo
Coruxo
Somozas
Arandina
Izarra
Racing de Santander
Pontevedra
17/10/2015
Celta de Vigo B
Peña Sport
Valladolid B
Coruxo
18/10/2015
Sporting de Gijón B
Arandina
Cacereño
Tudelano
Somozas
Racing de Santander
Burgos CF
Compostela
Izarra
UD Logroñés
Guijuelo
Lealtad
Cultural Leonesa
Racing de Ferrol
Pontevedra
Atlético Astorga
24/10/2015
Peña Sport
Izarra
Atlético Astorga
Somozas
Compostela
Guijuelo
25/10/2015
Lealtad
Cacereño
Tudelano
Celta de Vigo B
Coruxo
Cultural Leonesa
UD Logroñés
Sporting de Gijón B
Racing de Ferrol
Burgos CF
Racing de Santander
Valladolid B
Arandina
Pontevedra
31/10/2015
Celta de Vigo B
Izarra
Cultural Leonesa
Racing de Santander
Guijuelo
Racing de Ferrol
Burgos CF
Coruxo
Pontevedra
UD Logroñés
01/11/2015
Valladolid B
Atlético Astorga
Sporting de Gijón B
Peña Sport
Cacereño
Compostela
Tudelano
Lealtad
Somozas
Arandina
07/11/2015
Compostela
Tudelano
Atlético Astorga
Cultural Leonesa
08/11/2015
Lealtad
Celta de Vigo B
Izarra
Sporting de Gijón B
Coruxo
Guijuelo
Peña Sport
Pontevedra
Arandina
Valladolid B
Racing de Ferrol
Cacereño
Racing de Santander
Burgos CF
UD Logroñés
Somozas
14/11/2015
Valladolid B
UD Logroñés
Somozas
Peña Sport
15/11/2015
Tudelano
Racing de Ferrol
Cacereño
Coruxo
Celta de Vigo B
Sporting de Gijón B
Lealtad
Compostela
Cultural Leonesa
Arandina
Pontevedra
Izarra
Burgos CF
Atlético Astorga
Guijuelo
Racing de Santander
21/11/2015
Sporting de Gijón B
Pontevedra
22/11/2015
Izarra
Somozas
Peña Sport
Valladolid B
Coruxo
Tudelano
Racing de Santander
Cacereño
Arandina
Burgos CF
UD Logroñés
Cultural Leonesa
Racing de Ferrol
Lealtad
Atlético Astorga
Guijuelo
Compostela
Celta de Vigo B
28/11/2015
Valladolid B
Izarra
Celta de Vigo B
Pontevedra
29/11/2015
Tudelano
Racing de Santander
Cacereño
Atlético Astorga
Lealtad
Coruxo
Guijuelo
Arandina
Somozas
Sporting de Gijón B
Burgos CF
UD Logroñés
Compostela
Racing de Ferrol
Cultural Leonesa
Peña Sport
05/12/2015
Peña Sport
Burgos CF
Atlético Astorga
Tudelano
Racing de Ferrol
Celta de Vigo B
06/12/2015
Sporting de Gijón B
Valladolid B
Coruxo
Compostela
Izarra
Cultural Leonesa
Racing de Santander
Lealtad
Arandina
Cacereño
UD Logroñés
Guijuelo
Pontevedra
Somozas
12/12/2015
Valladolid B
Pontevedra
Cacereño
UD Logroñés
13/12/2015
Tudelano
Arandina
Celta de Vigo B
Somozas
Lealtad
Atlético Astorga
Cultural Leonesa
Sporting de Gijón B
Burgos CF
Izarra
Guijuelo
Peña Sport
Compostela
Racing de Santander
Racing de Ferrol
Coruxo
19/12/2015
Sporting de Gijón B
Burgos CF
Izarra
Guijuelo
Peña Sport
Cacereño
Somozas
Valladolid B
Arandina
Lealtad
Atlético Astorga
Compostela
20/12/2015
Celta de Vigo B
Coruxo
Pontevedra
Cultural Leonesa
UD Logroñés
Tudelano
Racing de Santander
Racing de Ferrol
02/01/2016
Compostela
Arandina
03/01/2016
Valladolid B
Celta de Vigo B
Tudelano
Peña Sport
Lealtad
UD Logroñés
Cacereño
Izarra
Coruxo
Racing de Santander
Burgos CF
Pontevedra
Racing de Ferrol
Atlético Astorga
Guijuelo
Sporting de Gijón B
Cultural Leonesa
Somozas
09/01/2016
Coruxo
Atlético Astorga
10/01/2016
Lealtad
Peña Sport
Tudelano
Izarra
Cacereño
Sporting de Gijón B
Compostela
UD Logroñés
Burgos CF
Somozas
Guijuelo
Pontevedra
Racing de Santander
Celta de Vigo B
Cultural Leonesa
Valladolid B
Racing de Ferrol
Arandina
16/01/2016
Valladolid B
Burgos CF
Sporting de Gijón B
Tudelano
Atlético Astorga
Racing de Santander
17/01/2016
Peña Sport
Compostela
Celta de Vigo B
Cultural Leonesa
Somozas
Guijuelo
Izarra
Lealtad
Pontevedra
Cacereño
UD Logroñés
Racing de Ferrol
Arandina
Coruxo
23/01/2016
Atlético Astorga
Celta de Vigo B
Compostela
Izarra
24/01/2016
Tudelano
Pontevedra
Cacereño
Somozas
Lealtad
Sporting de Gijón B
Coruxo
UD Logroñés
Guijuelo
Valladolid B
Burgos CF
Cultural Leonesa
Racing de Santander
Arandina
Racing de Ferrol
Peña Sport
30/01/2016
Celta de Vigo B
Burgos CF
31/01/2016
Sporting de Gijón B
Compostela
Valladolid B
Cacereño
Peña Sport
Coruxo
Somozas
Tudelano
Izarra
Racing de Ferrol
Pontevedra
Lealtad
Arandina
Atlético Astorga
Cultural Leonesa
Guijuelo
UD Logroñés
Racing de Santander
06/02/2016
Atlético Astorga
UD Logroñés
Compostela
Pontevedra
07/02/2016
Lealtad
Somozas
Cacereño
Cultural Leonesa
Coruxo
Izarra
Tudelano
Valladolid B
Guijuelo
Burgos CF
Arandina
Celta de Vigo B
Racing de Ferrol
Sporting de Gijón B
Racing de Santander
Peña Sport
13/02/2016
Celta de Vigo B
Guijuelo
Peña Sport
Atlético Astorga
Somozas
Compostela
14/02/2016
Valladolid B
Lealtad
Sporting de Gijón B
Coruxo
Burgos CF
Cacereño
Pontevedra
Racing de Ferrol
Izarra
Racing de Santander
Cultural Leonesa
Tudelano
UD Logroñés
Arandina
20/02/2016
Atlético Astorga
Izarra
Racing de Ferrol
Somozas
Compostela
Valladolid B
21/02/2016
Lealtad
Cultural Leonesa
Cacereño
Guijuelo
Tudelano
Burgos CF
Coruxo
Pontevedra
Racing de Santander
Sporting de Gijón B
UD Logroñés
Celta de Vigo B
Arandina
Peña Sport
27/02/2016
Somozas
Coruxo
28/02/2016
Sporting de Gijón B
Atlético Astorga
Valladolid B
Racing de Ferrol
Celta de Vigo B
Cacereño
Peña Sport
UD Logroñés
Guijuelo
Tudelano
Burgos CF
Lealtad
Cultural Leonesa
Compostela
Izarra
Arandina
Pontevedra
Racing de Santander
05/03/2016
Atlético Astorga
Pontevedra
06/03/2016
Lealtad
Guijuelo
Tudelano
Cacereño
Peña Sport
Celta de Vigo B
Compostela
Burgos CF
Coruxo
Valladolid B
Arandina
Sporting de Gijón B
Racing de Santander
Somozas
UD Logroñés
Izarra
Racing de Ferrol
Cultural Leonesa
13/03/2016
Valladolid B
Racing de Santander
Sporting de Gijón B
UD Logroñés
Cacereño
Lealtad
Celta de Vigo B
Tudelano
Izarra
Peña Sport
Somozas
Atlético Astorga
Burgos CF
Racing de Ferrol
Cultural Leonesa
Coruxo
Pontevedra
Arandina
Guijuelo
Compostela
19/03/2016
Compostela
Cacereño
Atlético Astorga
Valladolid B
Coruxo
Burgos CF
UD Logroñés
Pontevedra
20/03/2016
Lealtad
Tudelano
Arandina
Somozas
Peña Sport
Sporting de Gijón B
Racing de Ferrol
Guijuelo
Racing de Santander
Cultural Leonesa
Izarra
Celta de Vigo B
24/03/2016
Guijuelo
Coruxo
Valladolid B
Arandina
Pontevedra
Peña Sport
Somozas
UD Logroñés
25/03/2016
Sporting de Gijón B
Izarra
26/03/2016
Tudelano
Compostela
27/03/2016
Cacereño
Racing de Ferrol
Burgos CF
Racing de Santander
Celta de Vigo B
Lealtad
Cultural Leonesa
Atlético Astorga
02/04/2016
Atlético Astorga
Burgos CF
Compostela
Lealtad
03/04/2016
Sporting de Gijón B
Celta de Vigo B
Izarra
Pontevedra
Racing de Santander
Guijuelo
Racing de Ferrol
Tudelano
UD Logroñés
Valladolid B
Peña Sport
Somozas
Arandina
Cultural Leonesa
Coruxo
Cacereño
09/04/2016
Lealtad
Racing de Ferrol
10/04/2016
Valladolid B
Peña Sport
Cacereño
Racing de Santander
Celta de Vigo B
Compostela
Tudelano
Coruxo
Burgos CF
Arandina
Pontevedra
Sporting de Gijón B
Cultural Leonesa
UD Logroñés
Guijuelo
Atlético Astorga
Somozas
Izarra
16/04/2016
Izarra
Valladolid B
Atlético Astorga
Cacereño
Racing de Ferrol
Compostela
17/04/2016
Sporting de Gijón B
Somozas
Pontevedra
Celta de Vigo B
Racing de Santander
Tudelano
Peña Sport
Cultural Leonesa
Arandina
Guijuelo
Coruxo
Lealtad
UD Logroñés
Burgos CF
23/04/2016
Compostela
Coruxo
Celta de Vigo B
Racing de Ferrol
24/04/2016
Tudelano
Atlético Astorga
Burgos CF
Peña Sport
Guijuelo
UD Logroñés
Cultural Leonesa
Izarra
Lealtad
Racing de Santander
Cacereño
Arandina
Somozas
Pontevedra
Valladolid B
Sporting de Gijón B
30/04/2016
Peña Sport
Guijuelo
Atlético Astorga
Lealtad
Coruxo
Racing de Ferrol
01/05/2016
Sporting de Gijón B
Cultural Leonesa
Izarra
Burgos CF
Pontevedra
Valladolid B
Racing de Santander
Compostela
Somozas
Celta de Vigo B
Arandina
Tudelano
UD Logroñés
Cacereño
07/05/2016
Valladolid B
Somozas
Tudelano
UD Logroñés
Coruxo
Celta de Vigo B
Cacereño
Peña Sport
Guijuelo
Izarra
Burgos CF
Sporting de Gijón B
Cultural Leonesa
Pontevedra
Compostela
Atlético Astorga
Racing de Ferrol
Racing de Santander
Lealtad
Arandina
14/05/2016
Celta de Vigo B
Valladolid B
UD Logroñés
Lealtad
15/05/2016
Racing de Santander
Coruxo
Peña Sport
Tudelano
Izarra
Cacereño
Atlético Astorga
Racing de Ferrol
Sporting de Gijón B
Guijuelo
Arandina
Compostela
Pontevedra
Burgos CF
Somozas
Cultural Leonesa
Classification
    PointsPWDLFAYCRD
1Racing de Santander74382111656281155
2Racing de Ferrol73382110760281135
3Tudelano7238201264823964
4UD Logroñés6638181285028994
5Burgos CF583815131047391106
6Guijuelo57381761535351025
7Cultural Leonesa56381414103932814
8Somozas5538151013413810011
9Pontevedra543814121238371169
10Lealtad5038148165044924
11Celta de Vigo B50381481647551077
12Izarra503813111435371347
13Valladolid B483813916424910011
14Coruxo4638137184951982
15Arandina45381291743611288
16Cacereño4338111017334512510
17Sporting de Gijón B42381262034528511
18Atlético Astorga403810101844551028
19Compostela38389111829421315
20Peña Sport26387526297013110
Promotion Playoff
Relegation Playoff
Top
 NamePos GoalsClub
Joselu
20
Pere Milla
18
Bandera
16
Dioni
13
Aketxe
12
Borjas
12
Adrián
11
Borja Iglesias
11
Arnaiz
11
Pau Franch
11
Añón
10
Pito Camacho
10
Pedro Beda
10
Espina
10
Carlos Valverde
10
 NamePos YellowsClub
Ziganda
17
Noche
16
Catú
16
Gonzalo
15
Mansilla
15
Javi Moreno
15
Adrián León
14
Briñol
14
Josu
14
Borja
13
Iván González
13
Cristian Moreno
13
Cifuentes
13
Borja García
12
Barco
12
NameMYCRD
Gómez Landazabal13712
González Esteban12533
Velasco Arbaiza10523
Sáez de Adana10512
Rezola Etxeberria10532
Pardeiro Puente8460
López Parra7423
González Hernández7501
Fernández Rodríguez7424
Álvarez Borbolla7415
Gorostegui Fernández7293
Fernández Pérez7401
Román Román6411
Ávalos Barrera6363
López Puerta6360
Rebollo López6412
Carbajales Gómez6473
Ramos Domínguez6362
Bueno Prieto6370
Rodríguez García6372
Gálvez Rascón6331
Pérez Muley5233
Catalá Ferrán5264
Muñiz Ruiz5403
López Fernández-Montes5271
Fernández Pérez5374
Brea Peón5322
Iglesias Villanueva5210
Montes García5322
Muñoz Piedra5333
Sauleda Torrent5320
Espasandín Cores5271
Ávalos Martos5242
Corral García5323
López Toca5302
Sánchez Aparicio5271
Moreno Aragón5283
Subirats Matamoros4242
Barceló Roca4232
Hernández Maeso4181
Soto Grado4171
Díez Cano4290
Juan Bustos4275
Álvarez Fernández4221
Villoria Linacero4221
Martínez Santos4202
Vicente Moral4232
Muñoz Pérez3132
Milla Alvendiz3170
Montero de Lerma3113
Conejero Sánchez3123
Leo Ollo3160
Villa Maestre3190
Usón Rosel3201
Caparrós Hernández3210
Bosch Doménech3140
Sánchez Alba3221
Ortiz Arias3233
Holgueras Castellanos3170
Caucelo Sace3153
Escriche Guzmán3130
Alonso Portillo3100
Pinto Herrera2141
Herrero Arenas2100
Alemán Pérez2110
Gadella Kamstra2111
Monter Solans281
Pulido Santana2132
Lixandru2141
Benjumea Álvarez271
González Francés252
Cadenas de Llano2111
Jiménez González2110
Peña Varela250
Recio Moreno2163
Pulido Santana2120
Mateo Montañés2131
Santos Pargaña2122
Hernández Lorenzo2110
Muñoz Mayordomo2131
González González291
Sureda Cuenca150
García Ballesteros100
Montoro Garrido172
Collado López131
Varón Aceitón190
Mena Gimeno131
Navarro Collados180
Domínguez Cervantes171
Galech Apezteguía150
González González160
Arias Madrid150
Díaz de Mera191
Fernández Fernández170
Gil Coscolla151
Sáez Vital160
Miralles Selma171
Alonso Prendes180
Chavet García160
Ruiz Álvarez000
Sánchez Laso000
Goals:
849
Goals Per Match:
2,23
Yellow Cards:
2165
Bookings Per Match:
5,7
Red Cards:
136
Sent Offs Per Match:
0,36
Foreigns:
46
Percentage Foreigns:
8,39
Home wins:
170
Away wins:
113
Draws:
97
Widest home win:
6-1 Celta de Vigo B-Arandina
Widest away win:
0-5 Peña Sport-Cultural Leonesa
Longest winning run:
Racing de Santander: 6 Matches (Days 13-18)
Longest losing run:
Peña Sport: 8 Matches (Days 24-31)
Longest no losing run:
Tudelano: 23 Matches (Days 16-38)
Longest no winning run:
Cacereño: 12 Matches (Days 17-28)
Progress
Matrix
Last update: 21/11/2017
Notify error